Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ei työn saaminen ollutkaan niin vaikeaa kun

Vierailija
08.04.2021 |

Lopetti noudattamasta sanahelinä-neuvoja työnhakuun liittyen. CV:n kirjoitin uudelleen ihan vain niin että listasin työpaikat, kurssit ja kortit allekkain, perus fontilla, ilman mitään kikkailuja. Itse hakemuksessa en käyttänyt yhtäkään työnhakuun liitettyä kliseetä iloisesta persoonasta, tiimityöntentely taidoista, "miksi juuri minä olisin sopiva työhön" selostuksia tai käyttänyt vierasperäisiä "hienoja" sanoja. Hakemus oli alle sivun mittainen, kerroin vain muutamalla lauseella olennaisimmat osaamiseni työn kannalta. Kun näitä täysin koruttomia (hain 7 paikkaa samana päivänä) hakemuksia aloin laittamaan, niin jokaiseen paikkaan olen saanut kutsun työhaastatteluun ja jokaisesta paikasta olisin töitä saanut. Piti vain valita itselle paras vaihtoehto. Kannattaa kokeilla erottua joukosta mahdollisimman ytimekkäällä hakemuksella, ilman p..seennuolentaa yrityksen suuntaan, jättää pois kaikki se jaarittelu ja hienostelu joista niin monessa työnhaun oppaassa kerrotaan. Aiemmin noudatin niitä ohjeita ja työhaastattelu kutsuja tai yhteydenottoja oli tasan 0 yli puolen vuoden aikana.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
08.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Good for you!

Vierailija
2/5 |
08.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä oli juuri työnhakuun keskittynyt kurssi osana opintoja, ja tämä luennoitsija sanoi että ihmisistä tulee täysin mielikuvituksettomia toistensa klooneja työhakemuksissa. Ei ketään kiinnosta palkata ihmistä, joka luettelee samat adjektiivit ja yli-iloiset fraasit kuin ne 100 muutakin hakijaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
08.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mikä ala on kyseessä mihin hait?

Vierailija
4/5 |
08.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Joo, kyllä rehellisyys on usein paras. Muistan kun opiskeluaikoina hain osa-aikaista varastotyötä. Ensin siinä haastattelijan kanssa lätistiin ne pakolliset kliseet vahvuuksista ja tiimityöstä. Sitten hän tokaisi että "olet sinä ennenkin näköjään työtodistusten mukaan ollut varastolla, tiedät kyllä millaista hommaa se on. Tavallista perusduunia ilman mitään ihmeellisyyksiä". Myönsin näin olevan ja tietäväni mihin hommaan haen.  Sanoin tarvitsevani rahaa kun muutettiin juuri tyttöystävän kanssa yhteen joten työ kuin työ kelpaa. 

Hän totesi että se on hyvä syy ja varmasti  riittävä motivaatio joten saan homman.

Työnhaku on monesti niin suurta teeskentelyä molemmin puolin joten rehellisyys erottuu usein edukseen.

Vierailija
5/5 |
08.04.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tolla saattaa parodoksaalisesti nykyään jopa erottua.

Etuna myös jos sattuu paikan saamaan, ei tarvitse ylläpitää töissä mielikuvaa mistään supertyöntekijästä, josta kirjoitti hakemukseen.

Silti varmaan tosi alakohtaista ja riippuu alan työllistävyydestä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kolme seitsemän