Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Muita joita ei ole korona hetkauttanut koko aikana?

Vierailija
27.03.2021 |

Minua ei ainakaan. Elän ihan normisti. Ravintoloihin eikä matkusteluun olisi varaa muutenkaa.

Ainut mitä kaipaan on eräs "räkälä" ja sen halvat tuopit :)
On suljettu koronan takia :(

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei minuakaan. Käsien pesua olen lisännyt, tosin olen muutenkin vähän hygienisti joissain asioissa. Enkä halua tietenkään tulla kipeäksi. 

Mutta vitutusta tämä on vähän lisännyt, kaikenlainen maskivouhotus yms. Ja esim. kirjaston sulkeminen oli naurettavaa. Kauhistuttaa myös yrittäjien puolesta ja sekä Suomen että koko maailman taloustilanne :(  

Vierailija
2/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomaa kyllä ihan kaikesta ap:n sosiaaliluokan!

Teidän ravintolassa käynti = räkälässä tuopit.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

On hetkauttanut. Mutta ihanassa mielessä. Pelkään milloin päättyy ja täytyy taas alkaa juosta joka paikassa, mm. lasten harkoissa, kaveri-illloissa... Nyt saa levätä!

Vierailija
4/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei oo vaikuttanut muuten kuin positiivisesti. Säästöön jäänyt matkustelun jäädessä pois lähes 10k, itsevarmuus liikkua kaduilla/kaupoissa on noussut kun voi piilottaa ruman naamansa maskiin. Yksin olen ollut jo 14 vuotta muutenkin, ravintoloissa/leffassa/baareissa/salilla tms en käy muutenkaan koskaan niin ei vaikuta mitenkään mun elämääni. Tavallista arkea elelen normaaliin tapaan nyt vaan 10k rikkaampana

Vierailija
5/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole oikeastaan hetkauttanut. Olen kotikissa muutenkin, nyt nautin kun saan tehdä työtkin etänä. Ihanaa kun on oma pesä, viihdyn täällä kirjojeni keskellä ihan mainiosti.

Koko ajanhan on saanut ja saa ulkoilla ihan vapaasti, kunhan pitää etäisyyttä muihin. Ei ole siis mitään mökkihöperyyden pelkoa.

Toki joskus on kiva jossain muuallakin kuin metsässä käydä, mutta ei nyt yksi tai kaksi vuotta pelkkää kotoilua missään tunnu. Vielä ehtii, vuonna 2022 on varmasti jo monessa mielessä normaaliolot.

Vierailija
6/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nii pätkääkään. Ffp2 tai ffp3 maskia olen käyttänyt jo koko vuoden ajan niinä harvoina kertoina ,kun olen ollut lennolilla, junassa tai linkkarissa, käväissyt pikapikaa kaupassa jonkun kerran vuodenaikana( kauppakassit Prisma tuo kotiin ) , tai käväissyt apteekissa ,labrassa, hammaslääkärissä, Rokotuksissa.

Muuten lenkkeilen paljon ja säänöllisesti ja teen pari kertaa 1/2-1 tunnin lihaskuntojumpat viikossa kotona.

Mikä tässä on vaikeaa.

Tänäänkin lenkillä melkein kesää pukkasi. Eikä ikää ole kuin 74v

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minunkaan elämään ei rehellisesti ole ihan kauheasti vaikuttanut. Töissä lähinnä, kun siirryin omista töistäni hoitamaan koronapotilaita ja en ole ennen keuhkojuttujen parissa niin työskennellyt. Ja tietysti varotoimet tekevät osansa ja välillä nyppivät, mutta niihinkin tottui.

Arkeni ja suurin osa harrastuksistani ei ole suuremmin ottanut osumaa koronasta. Tietysti kokoontumisia porukalla jo kaipaa.

Mutta välillä käy mielessä, että ehkä tämä pandemia on meille hyväksi. Niin kauan kuin muistan, on politiikassa toitotettu, kuinka ei ole vaihtoehtoja, vienti ja talouskasvu ovat tärkeimmät ja niiden turvaamiseksi on pakko tehdä juuri sillä yhdellä tavalla. Kuinka ollakaan kummasti on alkanut löytyä vaihtoehtoja...

Vierailija
8/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole vaikuttanut elämääni mitenkään, kun ei ole ollut tartuntoja ollut tänä vuonna ollenkaan täällä. Baarissa istuin eilisen illan, taidan mennä uudestaan tänään. Toivoisin vain, että Uusimaa suljettaisiin, niin hesalaiset eivät pääsisi levittämään virusta koko maahan lomien myötä. Levitelkööt keskenään vain, kun turvasuositukset ovat ilmeisesti menneet kuuroille korville.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Huomaa kyllä ihan kaikesta ap:n sosiaaliluokan!

Teidän ravintolassa käynti = räkälässä tuopit.

Eli ap kuuluu ylimpään sosiaaliluokkaan?

Roope Salminenkin kävi räkälässä tuopilla 601 pv sitten.

Vierailija
10/10 |
27.03.2021 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole muuten vaikuttanut, paitsi uimahallikäynnit on ollut tauolla. Normaalistikaan en käy muuta kuin lenkillä, muuten olen kotona.