Vesirokko ja raskaus
Hei,
kolmevuotiaan poikani päiväkodissa on vesirokkoa, hän ei ole sitä vielä sairastanut ja itse olen nyt viikolla 18 raskaana.
Minä olen ihan pienenä lapsena varmuudella sairastanut vesirokon, onko sikiö sen vuoksi suojassa, vai pitääkö pelätä esikoisen sairastumista oikein tosissaan ja jotenkin eristää meidät? Yritin tutkia asiaa netistä, mutta siellä lueteltiin vaan kaikkia kammottavuuksia joita vesirokko voi aiheuttaa, mutta ei sanottu antaako se, että äiti on jo sairastanut suojan. Kiitos jos viitsit vastata, jos tiedät asiasta jotain ihan faktana.
Kommentit (7)
eli ei sairastu. Ei silloin sairastu sikiökään.
Joo soitan huomenna varmuuden vuoksi, mutta kun teitä jo noin moni vastasi tuollain, niin ainakin varmasti pystyn nukkumaan paremmin :) ap
selvitin asian edellisessä raskaudessani. Eli jos itse on sairastanut vesirokon, vaikka miten lievänä, vauva vatsassa ei voi saada sitä! Ole huoleti! (Minulla otettiin verikokeetkin varmistukseksi siitä, että vasta-aineita löytyy, minä kun olin sairastanut taudin erittäin lievänä lapsena.)
esim minulla ei tiedetty että olenko sairastanut sitä niin selvitettiin heti alkuraskaudesta.
soitin tuossa välissä terveysneuvontaan, jossa sairaanhoitaja ei ollut varma...
Joten tosi kiva kuulla, äitini sanoi, että mulla oli se kaksivuotiaana, eli 27 vuotta sitten, mutta eipä kai se immuniteetti siitä mihinkään katoa?!
Suomessa oli vain 30 raskaana ollutta naista sairastunut vesirokkoon. Eli todennäköisyys sairastua silloinkin jos ei ole sairastanut rokkoa näyttäisi olevan aika pieni.
eli ei pitäis vaikuttaa
ja vesirokon jos sairastaa raskasuaikana niin lähiinnä on haittaa jos sairastaa sen juuri ennen tai synnytyksen aikana, jolloin voi tarttua vauvaan
mutta soita huomenna tervhoitajallesi hän tietää varmaan asian oikean totuuden