Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lautasmallia käyttävät, mitä kasviksia syötte??

Vierailija
15.05.2008 |

Paprikaa ja retiisejä kehiin

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yritän kovasti muuttaa syömistottumuksia, mutta noiden kasvisten kanssa tekee tiukkaa. Tuntuu etten keksi millään vaihtelevia kasviksia, täytän puolet lautasesta samoilla aineksilla, joita tulee jo korvistakin ulos (porkkanaraaste, kukkakaali, tomaatti, herne, maissi, salaatti, kurkku). Parsakaalia en pysty syömään, enkä ruusukaalia. Auttakaa ideaköyhää..

Vierailija
2/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rouhi päälle paljon pippuria myllystä, ja mausta suolalla. Namia. Jos laitat nokareen voita niin ihanaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Munakoisoa, kirsikkatomaatteja, paprikaa, punaista sipulia lohkoina, uusia perunoitakin vaikka, merisuolaa ja pippuria päälle, ja uuniin. Todella hyvää.



Tai sitten porkkanaa ja palsternakkaa, sekä vaikka bataattia lohkoina ja uuniin taas. Voit vaikka lurauttaa pikkasen hunajaa päälle, ja jotain yrttejä.

Vierailija
4/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai kiinalaiset kasvikset wokissa, ja siihen vähän jotain sweet ja sour tms. kastiketta sekaan.

Vierailija
5/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

miten hörytetään maissintähkiä? Tai muita kasviksia? En ole koskaan höyryttänyt, uusavuton keittiössä.. Laitanko johonkin astiaan kiehuvan veden yläpuolelle vai miten? Kauan maissintähkiä pitää höyryttää että ovat kypsiä?

Vierailija
6/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ne on aika halpoja ja sopii kaikenkokoisiin kattiloihin.Vettä alle ja kansi päälle. Varmista ettei kattila kiehu kuivaksi. Maissintähkät kypsyy noin kymmenessä minsassa. Useimmat kasvikset kypsyy tuossa ajassa höyryttäessä. Minusta ne kypsyvät nopeammin kuin keitettäessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
15.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

marjoja, kaalia, omenoita, päärynöitä, rypäleitä, banaania jne. Ja kannattaa muistaa kotimaiset edulliset juurekset, kuten lanttu, palsternakka, retiisi jne.



Lisäksi syödään papuja, linssejä, soijaa jne, tosin en tiedä lasketaanko niitä lautasmallin mukaisiksi kasviksiksi, vaikka kasvejahan nekin ovat.



Kannattaa muistaa, ettei kaiken syötävien kasvisten tarvitse olla juuri siinä pääruoan kanssa samalla lautasella. Kunhan kokonaisuus syömisissä on kunnossa. Syödään esim. aamiaisella paljon marjoja. Sellaisenaan tai puuron, jugurtin tai myslin kanssa. Tai rahkassa. Tai rahkaa + kermaviiliä + sokeria + marjoja, jos haluaa herkutella.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä kahdeksan