Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lapseni kummit "pojalle sinistä" juntteja, laitan ne vaihtoon

Vierailija
10.05.2009 |

Minulla on nyt leikki-ikäinen poika, ja inhoan sinistä väriä. Köyhänä yh:na puin lapselle vauva-aikana kaikenvärisiä, myös sinisiä ilmaisvaatteita, mutta nyt kun olen varakkaampi, ei poikani päällä tulla näkemään sinistä tai tummansinistä koskaan.



Lapseni kummit vihjailevat aina käydessämme, että taasko tuolla lapsella on tyttöjen väriset vaatteet (oranssi, lime, ruskea, yms.) ja eilen käydessämme kummitäti oikein korosti ruokapöydässä että miehille on sitten tässä pöydässä siniset juomalasit.



Tahallani laitoin pojalleni aina vaaleanpunaisen tutin kun mentiin kummien luona lapsen vauva-aikana käymään.



Ja varmaan kun toinen poikani loppukesästä syntyy, tulee lahjaksi jotakin vaaleansinistä, vaikka olen vihjaillut että kaikki siniset vauvanvaatteet jäävät käyttämättä ja menevät heti suoraan huutonettiin myyntiin.



Ärsyttäviä maalaisjuntteja sitä tulikin kummiksi pyydettyä

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olisit ensin kasvanut aikuiseksi ennenkuin aloit lisääntyä.....

Vierailija
2/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

että pojasta tulee homo jos se puetaan vaaleanpunaiseen. Pitää huomenna soittaa kirkkoherranvirastoon ja ilmoittaa että haluan poistaa nuo juntti-kummit pojaltani.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuten myös muita värejä. En kavahda punaistakaan.

Vierailija
4/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaisko sanoa ihan suoraan, eikä kinastella ja piikitellä, piilovittuillen lasten kuullen?



Itsellä 3 poikaa, joista jokanen tykkää punasesta, oranssista.

3- ja 4- vuotiaina on ollut raskaita hetkiä kun lapsille joku toinen lapsi menyt aukomaan päätä että punanen on tyttöjen väri. Olen heti puuttunut siihen sanomalla että SINÄ väristä pidät, minä (äiti) rakastan sinistä väriä ja sehän on sitten se poikien väri..

Ja hakemalla haen esimerkkejä miehistä ja pojista tai poikamaisista jutuista jossa esim. punaista: ferrari ja Salama mäkviini, isällä punasia paitoja, kenellä tarhassa vaikka olis pojalla punanen takki..

Ja se on uponnut omiin lapsiini ja on ollut helpottuneita kun se lempipaita ei ole tyttöjen värinen paita!



Minä itse sanoisin aikuisille jokka tota viljelee että ei sitten puhu lapseni kuullen, että lapsi itse siitä tykkää ja kohta ymmärtää ja loukkaantuu.



En ymmärrä miksi ei voi tytölle laittaa röyhelöä jos ei itse pidä, miksi pojalle ei sinistä voisi laittaa.. Itse pidän sinisestä ja jos minulla olisi tyttö niin varmasti sillä olisi paljon sinistäkin!

Poikani saa pukeutua punaseen jos väri on oma!!



Ei näitä lapsien kuullen kukaan järkevä kuitenkaan juttele. Tai jos puhuu; niin sinä puolustat lastasi. Älä ainakaan ole hiljaa asiasta. Minä en olisi.

Vierailija
5/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun lapsesi kasvaa, ja on esim 2v, huomaat, että se voikin itse tykätä sinisestä. Mitäs sitten? Annatko pojan adoptoitavaksi koska se tykkää junttiväristä?

Mulla taas on kaveri joka inhoaa oranssia. Lapsi saa kuitenkin pitää oransseja vaatteita, koska lapsi itse tykkää oranssista.

Pue nyt vaan ap poika kuten lystäät. Tuskin iloa kestää kovin montaa vuotta. Eiköhän se poika joka tapauksessa ala vaatia myös niitä sinisiä vaatteita ihan kohta :D :D :D

Vierailija
6/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se on ikuinen. Näin minulle aikanaan kirkkoherranvirastosta kerrottiin. Uuusia voi ottaa myöhemminkin, mutta kerran kummiksi valittuja ei voi perua - varsinkaan noin naurettavan syyn vuoksi. Tuskin oikeasti niin pinnallinen oletkaan, joten neuvoisin ottamaan asian ihan reilusti kummien kanssa puheeksi, ettei koko loppuelämääsi pilaisi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

.. liittyen sukupuolisuuteen tai siihen, onko sen hyväksynyt vai ei.



En ymmärrä miten yhdestä SINISESTÄ VÄRISTÄ voi nousta tommonen häly ja meteli.

Ja sitä kummiutta ei voi poistaa, se on elinikäinen. Voit kyllä kertoa lastesi kummeille, ettet halua heidän enää hoitav an kummin tehtäviä, koska he tykkäävät sinisestä ja sinä et.



Jos sukulaisesi ovat juntteja ja kapea-alaisia, niin sitä olet sinäkin.



Sano heille suoraan, ettei vaaleanpunainen tutti tee lapsesta homoseksuaalia eikä musta tai sininen tee lapsesta äijää, hetero-öykkäriä. Vastaavasti lapsestasi ei kasva ahdasmielistä ja junttia, vaikka hän kulkisi pelkästään sinisiin pukeutuneena täysi-ikäiseksi asti, eikä hänestä tule valveutunutta ja suvaitsevaista, hellää ja romanttista pehmisää vaikka kuinka ostelet vaaleanpujnaisia tutteja tai puet oranssiin (joka on amerikassa vankien väri)...



Muut seikat vaikuttavat näiden ilmiöiden syntymiseen kuin vaatteiden väri.



Joten jos haluat että lapsesi on avarakatseinen jne jne mitä lie, aloita se ittsestäsi ja mene vaikka terpiaan käsittelemään lapsuustraumasi. Jahyväksy erilaiset ajattelut

Vierailija
8/8 |
10.05.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

on hyvää hoitoa aggressioosi. Kirjoitusten tason huomioiden myös vauvojen värikylpy saattaisi sopia sinulle.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi seitsemän yksi