Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Ehdotelkaa koirarotua meidän perheeseen. ov

Vierailija
23.05.2008 |

-Asutaan isossa kaksiossa, asumme kaupungissa, mutta emme kuitenkaan keskustassa. Lähellä on hyvät lenkkeilymaastot sun muut.

-Miehen lapsuudenkodissa on ollut aina koiria (lähinnä erilaisia metsästyskoria).

-Itse olen omistanut lapsena kaksi koiraa, joista toinen jouduttiin lopettamaan pahan takajalan murtuman takia. Sain tuon koiran 12 vuotiaana ja viimeiset 5 vuotta se asui äitini luona, muutimme mieheni kanssa yhteen eikä niin vanhaa koiraa voinut ottaa mukaan kaupunkiin. Varsinkaan, kun tuo oli elänyt koko ikänsä maalla. Ensimmäinen koirani oli bordercollie ja tuo toinen oli bordercollie/suomenpystykorva mix.

-Karvanlaadulla ei ole väliä, samoin kuin ei myöskään koolla ym.

-Pitäisi tulla lasten kanssa hyvin toimeen (meillä on pian 2v lapsi).

-Olemme kiinnostuneet togosta, agilitystä tms. puuhalusta koiran kanssa.



Olemme miettineet näitä rotuja:

-Jack russell

-Bordercollie, mutta tämä ei sinänsä sovellu kaupunkikoiraksi :(

-Berni, tämä taitaa puolestaan olla vähän liian iso rotu kerrostaloon, vai?

-Husky, mutta tämäkään ei taida soveltua kaupunkikoiraksi :(

-Kultainennoutaja

-Tolleri



Nöffi, ajokoira, beagle ja amerikankettukoira taitavat kaikki olla pois laskuista, vaikka nuo ovat myöskin meidän suosikkirotuja. Nöffi ei meidän mielestämme sovellu kerrostalo elämään ison kokonsa takia ja ajokoirat taas tarvitsisivat päästä metsälle eivätkä senkään takia sovellu kaupunki elämään :( Ehkä sitten joskus, jos muutentaan omakotitaloon..

Kommentit (10)

Vierailija
1/10 |
23.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

joko Parson tai töppöjalka olisi teille varmasti sopiva koira. Pieni koira, jolla riittää energiaa ja on luonteeltaan isompi kuin kooltaan. On myös oppivainen ja sopeutuvainen rotu. Ja lapsen kanssa tulee varmasti juttuun.



T: kahden russelin ja yhden 1,5 v lapsen omistaja/äiti

Vierailija
2/10 |
23.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muutama ystäväperheeni on joutunut luopumaan koirasta lasten tullessa elämään... on todella vaativa terrieriluonne. Nauttii kyllä puuhailusta, sopii kaupunkiin, mutta täytyy kouluttaa erittäin hyvin. Muistan nähneeni ohjelman ko. koirarodusta ja siinä juuri kerrottiin, että tämä ns. suosikkirotu on niin monelle väärä valinta. Tarvitsee vahvan omistajan, vahva luonne. Tutustukaa rotuun todella hyvin, jos sitä harkitsette.



Kultainen noutaja on taas minun käsittääkseni kuten muutkin noutajat erittäin kilttejä lepposan luonteen omaavia koiria. Niitä on paljon kaupungeissa, vaatii vaan paljon liikuntaa, mutta sehän ei ole kenellekään koiraa hankkivalle ongelma.



Oletteko ajatelleet Länsi- Ylämaan terrieriä?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/10 |
23.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Myös bassettia ollaan mietitty.

Vierailija
4/10 |
23.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja koiranpidosta yleensäkään yhtään mitään. Eikä se russeli nyt mitään mahdottomia vaadi. Perustottelevaisuus ja yleiset käyttäytymissäännöt on hyvä opettaa.



Ja ap:llä nyt oli itsellään ja miehelläänkin aikaisempaa kokemusta koirista. Ja jos on bordercollien kanssa pelannut, niin samoilla koulutuskikoilla pärjää kyllä russelinkin kanssa.



Ja mikä tahansa rotu varmasti tulee toimeen lapsen kanssa, jos järjestys on se, että ensin on tullut lapsi perheeseen ja sitten otetaan koira.



Omat russelinikin tottuivat vauvaamme parin kuukauden harjoittelulla. Aikaisemmin koirilla ei ollut mitään kokemusta lapsista ja ikää oli molemmilla sentään kymmenisen vuotta. Nykyään tulevat mainiosti toimeen keskenään.



Minun mielestäni russeli olisi oikein mainio rotu kyseiseen perheeseen, joka on valmis harrastamaan koiran kanssa ja omaa aikaisempaa kokemusta koirista. Rotuyhdistyksen sivuilta saa asiallista tietoa kyseisestä rodusta.



-se russeleiden omistaja-

Vierailija
5/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veikeä ja fiksu rotu!



Se tuli ekana mieleen, ja sattuipa olemaan myös ekana listallasi.

Vierailija
6/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

se pitää myös kasvattaa kunnolla.



Tietysti voit ottaa jonkun vähemmän fiksun rodun, mutta älykkäämpi/vaativampi koira on mielestäni antoisampi perheenjäsen kuin joku flegmaattinen rotu.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ottakaa basenji. Sopii kokonsa puolesta kerrostaloon, säkäkork. max n. 40 cm ja siksikin kiva kerrostalossa kun on sellainen rotu ettei hauku,ääntelee toki muuten mutta ei siis varsinaisesti hauku ollenkaan. ja muutenkin kiltti ja lapsiystävällinen rotu:)

Vierailija
8/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Superälykäs, oppivainen. Lammaskoira. Meillä kaksi partista ja kaksi lasta, erittäin hyvin tulevat toimeen. Karva on pitkä, mutta sen voi kyniä, jos ei jaksa harjata.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuista ap:n luettelemista ottaisin amerikankettukoiran! Veikeä rotu, jonka kanssa voi harrastaa paljon muutakin kuin metsästystä. Ja kokemukseni mukaan sopeutuu rivari/kerrostaloelämään paljo helpommin kuin luulis

Vierailija
10/10 |
24.05.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kääpiö villakoira.

Älykäs ja sopeutuva rotu.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme viisi kuusi