Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Joulu 2020 yksin, vinkkiketju

Vierailija
28.11.2020 |

Elämän ensimmäinen joulu yksin lähestyy. Toivoisin ketjuun ideoita ja vinkkejä joulun viettoon: miten tunnelmaa saa luotua yksinään, onnistuuko jouluruoat pienemmissäkin satseissa vai ostatko ehkä kaiken valmiina. Mitä yleensäkin aiot syödä, perinteistä jouluruokaa vai ihan muuta?

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Opettele meditoimaan.

Vierailija
2/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ap aloittaa itse: mietin perinteisiä jouluruokia, mutta tietysti niin, että pöydässä on vain ehdottomat suosikit. Kalapainotteinen joulupöytä siis Leipomaan en ehkä ala, ainakaan perinteisimmät joululeivonnaiset eivät kiinnosta. Glögiä ja suklaata paljon ja hyviä kirjoja. Ei joulukuusta, koska se olisi vaikea yksin saada hankittua. Jotain joulukukkia koristeeksi, ei tee mieli ostaa varta vasten koristeita. Voisi koettaa askarrella itse jotain.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tekisin hienon piparkakkutalon.

Kuuntelisin lempimusiikkia ja lukisin kirjoja.

Katsoisin elokuvia ja söisin lempiruokiani.

Koristeitakin askartelisin.

Vierailija
4/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osa valmista ja osan teen itse. Pidän kinkusta, mutta pientä määrää ei saa oikein valmistettua. Saako jostain kotitekoisen oloista kypsää kinkkua palan?

Vierailija
5/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Piparkakkutalo olisikin upea ja hyväntuoksuinen koriste, mutta en taida olla tarpeeksi kätevä käsistäni.

Vierailija
6/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Äskeinen siis ap. En tiedä mitä teen kinkun kanssa, en ainakaan paista itse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oon viettänyt monta joulua yksin, ja on kyllä onnistunut tunnelman luominen, joiltain osin helpomminkin kuin helposti riitautuvan perheen/suvun kanssa x)

Mulle joulun tunnelmaa tuo etenkin joululaulut ja -leffat. joita alan kuunnella ja katsella jo loka-marraskuussa. Terassin koristelen joulukasveilla ja -valoilla. Perinteisistä jouluruoista valitsen laittaa omia suosikkejani. Mä rakastan leipomista, joten joululeivonnaisia tulee tehtyä ja nautittua glögin kanssa. Pimeän tullen on kiva käydä kävelyllä (etenkin jos on lunta maassa ja puissa!) fiilistelemässä ihmisten pihavaloja. Kynttilän käyn yleensä sytyttämässä muualle haudattujen muistomerkillä. Ja tietenkin jos tuttuja ja ystäviä on, heille korttien/lahjojen lähettäminen ja/tai soittaminen. Ja ihan vain lepääminen! Nautin siitä, ettei tarvitse minnekään mennä eikä mitään tehdä, jos ei siltä tunnu. Lataan akkuja.

Vierailija
8/8 |
28.11.2020 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä ap:lla on sukulaisia ja ystäviä, olen viettänyt aiemmin sukujoulua ihan siksi, että se kuuluu asiaan ja mukavaa on ollut. Yksinolo johtuu siis koronatilanteesta ja riskiryhmäläisten välttämisestä, enkä terveitäkään läheisiä halua saattaa vaaraan.

Koska omat traditiot puuttuvat, tein aloituksen juuri tällaisia kivoja vinkkejä varten. Elämä on ollut hyggeilyä ja kotoilua pientä kesälomataukoa lukuunottamatta koko vuoden. Siksi mietityttää, tuntuuko joulu mitenkään erityiseltä. Ennen joulun ja juhlan tuntu on tullut muiden tekemänä, nyt se on luotava itse.

Yksinäinen joulu nähdään yleensä vain ongelmana, mitä se tietysti onkin, jos yksinäisyys on jatkuvaa ja ahdistavaa. Introverttina vuosi 2020 on ollut ihan hyvä vuosi henkilökohtaisesti, eikä siis joulukaan ahdista.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kahdeksan kaksi