Valmistaudutteko jo valmiuslain käyttöönottoon? Uskon itse, että se on tulossa
En usko, että koronaa saadaan kuriin ilman voimakkaita rajoituksia. Valmiuslaki siis luvassa.
Valmistaudutteko itse tähän mitenkään? Esimerkiksi tekemällä niitä juttuja nyt, joita ei valmiuslain aikaan voisi tehdä? Minä valmistaudun.
Kommentit (42)
Kyllä.
Ruokaa sun muuta kaappiin, ei siksi ettei kauppaan pääsisi, vaan kun sitten ei halua mennä. Parempi jo psyykata itsensä kevään toistoon. Eli vähän uusia pelejä ja leffoja. Sun muuta että viihtyy kotona pitkän aikaa.
Ja sitten on luvassa taas etätöihin 100% siirtyminen, tällä hetkellä n.80% etänä, mutta välillä käynyt konttorilla, ettei ihan höperöitynyt.
Tuleehan se jos tartunnat lisääntyy pari viikkoa nykytahdilla. Sen pidempään tuskin odotellaan. Tällä viikolla jo alustavasti sovitaan ja sitten joskus ensi viikon perjantaina katsotaan tartunnat viimeistään ja päätetään asiasta.
Jep, asun Uudellamaalla ja lähden samantien rajan yli jouluksi mökille kun tieto valmiuslain käyttöönotosta ilmoitetaan. Käytännössä varaudun tähän siten, että mietin kaiken pakattavan tavaran etukäteen valmiiksi.
Ja sitten se tärkein, PYSYKÄÄ KOTONA JOULUNA! Ei matkusteluja, ei sukujouluja, ei mitään turhia pilipalihöpöhömppää.
Siistii, joulu perutaan sittenkin!
Uskon sen tulevan koska nyt oli koulussakin jo puhuttu etäopetukseen siirtymisestä.
Mikään ei muutu. Kouluja ei suljeta, joten käyn töissä ja kaupassa normaalisti.
Taidan mennä varmuuden vuoksi jo huomenna ostamaan pakolliset joululahjat vaikka en uudella maalla asukkaan. Sit ei oo enää pakko käydä missään muualla ku ruokakaupassa ja töissä
Kysytään näin päin, viittaako mikään tällä hetkellä siihen että tartunnat lähtisivät laskuun?
Poliitikot ovat epäonnistuneet kautta euroopan. Kesällä olisi ollut aikaa laittaa koneisto toimimaan mutta ei onnistunut vielä toisella kertaa. No, ehkä sitten kolmannella?
Montako aaltoa nämä poliitikot antavat tapahtua ennenkuin hyväksytään tosiasiat? Idästä oppia.
Miten siihen pitäisi mielestäsi valmistautua?
Ei voisi vähempää kiinnostaa. En nykysin käy kuin kävelyllä ja kaupassa. Minulle on ihan sama mihin asti baarit saa olla auki.
Vierailija kirjoitti:
Ja sitten se tärkein, PYSYKÄÄ KOTONA JOULUNA! Ei matkusteluja, ei sukujouluja, ei mitään turhia pilipalihöpöhömppää.
Perhejouluja ehkä mutta ei mitään isoja sukujouluja....
Valmistaudun ajatuksen tasolla siihen että jouluna eikä koko ensi keväänä saa pitää yhtään vuosilomapäivää.
Ei mitään mieltä sulkea koko Uuttamaata , vaan ainoastaan kunnon rajaiset ongelma alueille.Samoin on toimittava muuallakin Suomessa , alue kohtaisia sulkuja!
-nötköttiä
-vessapaperia
-ruumiskontti
Vierailija kirjoitti:
Mikään ei muutu. Kouluja ei suljeta, joten käyn töissä ja kaupassa normaalisti.
Etäkouluhullu. Jos kouluja ei suljeta, niin mitään muutakaan ei kannata tehdä. Ok.
Meneeköhän hammashuolto jne taas kiinni? No yksi hammaslääkäri on keskiviikkoaamuna. Sitä tuskin peruvat.
Kuopuksen uudet silmälasitkin myöhästyi puoli vuotta. Onneksi ne saatiin hankittua nyt.
En. Ja siellä saakelin Uudellamaalla voisi porukat jo aatella pitkää nokkaansa pidemmälle. Tehkää mitä suositellaan, niin laantuu tartunnat. On se ny kumna, jos teän takia pitää koko maa kärsiä.