Miksei HIV rokotetta voisi kehittää samalla kun koronakin hoidetaan?
Maailma paranisi, eikä tarvisi aina sotkea kondominien kanssa
Kommentit (7)
No HIV-rokotetta on yritetty kehittää 80-luvulta saakka. Ei vaan ole vielä onnistunut.
Ei Koronaankaan ole rokotetta jonka vaikutus on pysyvä, joka kausi pitää ottaa uusi korona rokote
Lisäksi korona rokote ei enna useinkaan suojaa, vain 50% potilaista hyötyy rokotteesta
Eihän koronaankaan ole tällä hetkellä täysin toimivaa rokotetta. HIV:ssä on se ongelma että se ei häviä kropasta sairastettua sen, vaan muuttuu hoitamattomana pahemmaksi taudiksi aidsiksi.
Kyseistä rokotetta ei siis ole onnistuttu kehittämään usean kymmenen vuoden jälkeenkään, myöskin sen kehittämiseen ja jopa ehkäisyyn oli pitkän aikaa vaikea saada henkilökuntaa ja määrärahoja koska se oli "epäilyttävien" ihmisten tauti.
Siihen on muuten olemassa estolääkitys nimeltä PrEp, jota saa nykyään myös Suomesta, mutta kortsua suositellaan silti käytettäväksi, koska muut taudit ja raskauden riski on edelleen olemassa.
Koronassa ja HIV:ssä on yksi olennainen ero. HIV mutatoituu herkästi, joten jokainen rokote on vanha hetkessä. Lisäksi se on pahuksen hyvä jallittamaan ihmisen immuunisysteemiä.
Korona on aika laiska mutatoitumaan, eikä se ole niin ovela.
No voi hyvänen aika! Mitäpä, jos vaikka tutustuisit virusten mutatoitumisnopeuteen? HIV on siinä ihan nopeimmasta päästä kaikista tunnetuista viruksista. Tulee jo erilaisena ulos tartuttamastaan ihmisestä, kuin millainen oli tartuttaessaan hänet. Koronavirus taas mutatoituu hitaasti.
On kehitetty jo yli 30 vuotta ilman onnistumista.