Voiko toimeentulotuessa hakea korvausta apteekin vapaakaupan tuotteista, jos summa on suuri ja tuotteet välttämättömiä?
Mulla on paljon hammasongelmia ja hammaslääkäri kehotti ostamaan tietyt tuotteet hampaiden hoitoa, jotta välttäisiin siltä että hampaita pitäisi mahdollisesti joskus poistaa tai ne irtoaisivat itsestään. Pitäisi myös ostaa sähköhammasharja.
Näihin menee useampi kymppi, oonko ihan tyhmä jos yritän hakea näihin korvausta, kun olen toimeentulotuen pitkäaikainen asiakas?
Pitäis myös ostaa kihomatolääkkeet koko perheelle, mutta nekin on reseptivapaita, eli ei saa automaattisesti korvausta. Ne vasta kalliita ovatkin ja hoito pitäis tehdä kahdesti:(
Mulla on tilillä nyt sen verran et saadaan ruokaa lapsilisäpäivään saakka, mutta lapsilisäpäivänä voisin ostaa näitä apteekkituotteita.
Kommentit (13)
Voit yrittää, mutta reseptilääke taitaa olla ainoa, johon pääsääntöisesti saa maksusitoumuksen. Valitettavasti yhteiskunnalla ei ole varaa kustantaa ei-välttämättömiä tuotteita tt-asiakkaille, kuten esim. fluorihammastahnoja jne.
Pyydä lääkäriltä resepti niihin, niin saat toimeentulotuesta ne. Muuten et.
Jos lääkäri on katsonut sähköhammasharjan oikeasti tarpeelliseksi, olisi hän kirjoittanut siitä reseptin.
Voiko kihomatolääkkeisiin saada reseptin?
Joo ei hammaslääkäri kirjoittanut reseptiä, antoi vaan listan et hae nämä apteekista ja antoi itsehoito-ohjeet.
Onko kaikki tuotteet varmasti sellaisia, että niitä saa vain apteekista? Varsinkin jos siis joudut maksamaan itse. Erilaisia erikoistahnoja ja hammasvälien putsaamiseen tarkoitettuja tuotteita on myös hypermarketeissa ja takuuvarmasti apteekkia halvemmalla. Sähköhammasharjoista halvimmat taitaa olla parikymppiä, eli niissä hintahaitari on tosi suuri kun kalliimmat taas on toistasataa.
Vierailija kirjoitti:
Pyydä lääkäriltä resepti niihin, niin saat toimeentulotuesta ne. Muuten et.
Kaikkiin lääkärin kirjoittamiin resepteihin ei muuten saa korvausta, jos ne menot eivät ole "välttämättömiä". Sähköhammasharja harvoin on.
Kaikkiin apteekin tuotteisiin ei tosiaan maksusitoumus päde, vaikka olisi lääkärin resepti. Lapsella oli korvat vaikkuiset ja pyysin lääkäriä kirjoittamaan reseptin Remowaxiin, apteekissa sitten kävi ilmi, että ei mene toimeentulotuen apteekkisitoumuksen piikkiin koska kyseessä ei ole lääke, vaan lääkinnällinen laite..
Mutta ainahan voit yrittää hakea täydentävää tai ehkäisevää toimeentulotukea kunnaltasi/kaupungiltasi
Näkemykseni on, että niitä ei saa perustoimeentulotuesta.
Täydentävää/ehkäisevää voisi yrittää hakea. Lääkärin näkemys niiden välttämättömyydestä kannattaisi olla paperilla.
Tarvitsemiasi hyödykkeitä voi muuten saada paljon halvemmalla jostain marketeista.
Hanki etukäteen maksusitoumus. Lääkärin kirjallinen ohje liitteeksi.
Jos saat maksusitoumuksen, menet ja ostat.
Jos olette olleet pitkään aikaa toimeentulotuen asiakkailta, voisi kannattaa kääntyä myös järjestöjen puoleen. Sieltä voisi saada jotain tällaisiin sinänsä tarpeellisiin menoihin jotka kuitenkin periaatteessa sisältyvät tt-tuen perusosaan.
Kirjoittiko lääkäri reseptin?
Jos ei, niin et saa. Ne kuuluvat ihan niihin toimeentulotuen "muihin" menoihin.