Kuinkhan moni " ylemmän koulutuksen" saanut
Kommentit (5)
Mihin verrattuna ylempi tai alempi? Itselläni on hyvä ja alalle riittävä koulutus, ei yliopistotutkintoja. Mutta väitänpä olevani keskimääräistä lahjakkaampi kielellisesti sekä suullisesti että kirjallisesti. Tietomääränikin on joissakin asioissa parempi kuin enemmän koulutetulla. Jokainen tietää jostain enemmän kuin muut. Kaikkien ei tarvitse tietää kaikkea eikä se ole mahdollistakaan. Pelkkä koulutus sinänsä ei tee ketään viisaammaksi.
Itselläni on maisterin, miehellä tohtorin tutkinto. Omista aloistamme tiedämme paljon, muista ihan sen, mitä yleensä normaalit, asioista kiinnostuneet aikuiset tietävät.
ylemmän koulutuksen saaneet kyseenalaistavat väitteitä eikä niele kaikkea purematta. Hänen mielestään yksioikoiset väitteet ovat sitä " tietoa" .
Se takaa sen, että kykenee tutkimaan käsitteitä ongelmalähtöisesti, koska koulutus ohjaa monipuoliseen, mahdollisimman objektiiviseen havainnointiin ja kritiikkiin. Hyvin usein ylemmän koulutuksen saanut tunnetaan lähdekritiikistään - myös huonossa mielessä.