Voisiko koronaa olla ollut sittenkin jo 2019 alkuvuonna?
Helmikuussa 2019 olimme koko perhe tosi kipeinä:
Kuumetta oli kaikilla 40-41 astetta, kaamea kurkkukipu, mulla oli jäätävä nuha: tuntui, että räkää tuli aivoista asti, vaikka kuinka niisti, miehellä lähti maku- ja hajuaisti jo tuolloin, sekä uudestaan joulukuussa 2019. Mulla oli kamala ripuli ja pyörryinkin vessaan kerran kivusta.
Eikö tuo haju- ja makuaistin menetys pitänyt olla tosi selkeä koronan oire eikä kuulemma liity muihin kuten influenssaan tms.?
Olen ihmetellyt, kun nyt ei ole tautia tullut, vaikka olen itse joutunut olemaan töissä. Voisiko olla selitys siinä, että se onkin sairastettu jo? Tutkijathan hoksasivat, että sitä olisi ollut jo joulukuussa 2019, mutta jos ollutkin vieläkin aikaisemmin?
Kommentit (7)
Ehkä.. Meillä oli syksyllä 2019 aivan käsittämätön flunssa- lapsella todella korkeaa kuumetta,kaikki jäsenet särkivät jokaisella aivan tolkuttomasti,hirveän voimaton olo päiväkaudia,kurkkukipua( jonka vuoksi soitin tkhon ja käskettiin vain syödä hunajaa( !!!) ja ottaa uudelleen yhteyttä jos olo ei kohene.. No,onneksi koheni. Suomen terveydenhuolto on kehitysmaiden tasolla.
Minulla oli maalis-huhtikuussa 2019 kahden kk:n sisään kolme flunssaa, jotka kukin kestivät kaksi viikkoa, ja yskää riitti kesäkuulle asti. Keskimmäinen vei hajuaistin, joka ei ole palautunut vieläkään ennalleen. Koronaako?
Joo. Kaikki sairaudet noilla oireilla koskaan ikinä on olleet koronaa.
Tuskinpa. On niitä paljon muitakin tauteja joissa samanlaisia oireita.
No ei ole ollut koronaa. Jestas sentään. Ensimmäinen tunnettu tapaus Kiinassa marraskuun puolivälissä ja joku luulee sairastaneensa sen Suomessa yhdeksän kuukautta ennen tuota. Nyt valoja päälle. Toki esim. Wuhanissa tautia on ollut jonkun aikaa ennen ekaa diagnoosia liikkeellä. Mutta järjen käyttö sallittu.
Mikä ihme tuo juttu on että haju- ja makuaisti lähtee vain koronassa? Kyllä mulla on lähtenyt ihan jokaisen nuhan ja flunssan takia aina.
On tietysti mahdollista, jouluna siitä vaan lähtenyt jokin uusi mutaatio liikkeelle mikä tartuttaa vielä pahemmin.