Pitääkö paikkansa että Venäjällä on Suomen lupa rikkoa Suomen ilmatilaa säännöllisin väliajoin aina heinäkuun lopussa?
Meille joskus ammoin koulussa opetettiin että tällainen sopimus olisi Kekkosen aikaan tehty ja sen tarkoitus on pitää Suomi hereillä ja valmiina todellista tilannetta varten?
Kommentit (16)
Teiltä ei kysytä, sanoi Stalin, tuo Putinin suuri sankari ja maailmanhistorian merkittävin ihminen.
Vierailija kirjoitti:
Venäjä on kuin se mulkkunaapuri joka aika vähän oikaisee toisten pihojen kautta.
Mitä asialle mielestäsi voi tehdä muuta kuin pettyneen nootin lähettäminen kirjallisesti? Ei olla enää 1930 tai 40-luvulla, nyt tuolla maalla on tuhansia ydinaseita ja se on mm. aggressiivisesti levittäytynyt lähialueille 2000-luvulla kuten Ukrainaan, Georgiaan, Abhasiaan jne. tekaistujen "provokaatioiden" perusteella.
Ei voi tehdä mitään kuin valittaa ja pyytää etteivät tekisi uudelleen. Jos Suomi "maksaisi samalla mitalla" ja loukkaisi heidän ilmatilaansa, he vain käyttäisivät sitä tekosyynä pistää Suomi maan tasalle ja ottaa täältä kaikki luonnonvarat ja tuottavat yritykset haltuunsa.
Onneksi hävittäjien hankintaa lykätään. Voidaan vanhoilla potkurikoneilla käydä vilkaisemassa ylittikö joku rajan.
Jos sota syttyy niin seuraan trendiä ja lähden johonkin suvaitsevaiseen maahan hakemaan turvaa. Paikalliset naiset palvelee ja voin aina vetää rassismikortin esiin, jos joku kehtaa arvostella tekemisiäni.
Kerran viikossa on saatava tapolan mustaa ja torstaisin hernekeittoa. Järjestämme paikalliselle poliisilaitokselle makkara miekkarin ja haukumme paikallisen ruuan eläimille tarkoitetuksi, jos emme saa mustaa ja hernaria.
m30 (17v)
Suomi: Suomi on hyvin hyvin vihainen!
Venäjä: Mitä sitte?
Suomi: No, me ollaan hyvin vihaisia!
Helpompi oli pistää hanttiin kun sodankäynti oli sitä, että metsän yli vyöryi jotain maajusseja. Erilainen maailma ja erilaiset aseet 80 vuotta sitten.
Nykyään on ties mitä ydinpelotteita, täsmäohjuksia ja spetsnazeja jotka voivat halvauttaa pienen Suomen tukikohdat, varuskunnat jne. parissa päivässä.
Hyvähän se silti on että meillä on edes miehitystä vastaan pelote, mutta ei ole mitään järkeä provosoida suoraa nykyaikaista taistelua noin isoa vihollista vastaan. Ukrainasta näkyy miten siinä mittelössä käy.
Asevelvollisuusjärjestelmän ensisijainen motivaatio on tuottaa niin paljon joukkoja, ettei minkään valtion kannata yrittää pitää maata pidempää aikaa hallussa.
Nopeita valtausoperaatioita tai pitkäaikaista sotilaallista painostamista, sabotaasia jne. se ei voi estää mitenkään.
Jos Ilmavoimat näkevät tutkista että Venäjä tekee tätä lainrikkomista vaikka päivittäin, ei siihen vaan voi reagoida käytännössä mitenkään. Liian poliittisesti arkaa kun ottaa huomioon miten paljon enemmän sotilaallisia resursseja sillä lainrikkojalla on.
Venäjä on taas uhka Suomelle vaikka moni eturivin poliitikko yritti vuosia väittää muuta. Lipponen, Halonen, Tuomioja. Jälkikäteen katsottuna se oli melkoista toiveajattelua.
Sama kaava joka vuosi aina samaam aikaan.
Venäjä rikkoo Suomen iomatilaa
Suomi: Miksi olitte meidän ilmatilassa?
Venäjä: Ei mje oltu
Suomi: Kyllä te olitte
Venäjä: Njiin oltiinkin
Suomi: Kiitos kun kerroitte
Arvoisa Putin,
Olemme tosi vihaisia. Voisitteko kunnioittaen lopettaa rajojemme loukkaamisen huvin vuoksi.
Mikäli toimintanne ei lopu, olemme tosi vihaisia ja poljemme lattiaa.
Allekirjoitettu,
-Tyttöviisikko
Irti EU:sta niin voidaan neuvotella hyvä diili Venäjän kanssa. Lennelkööt vain, mutta siitä pitää saada jotain hyvää vastineeksi.
Testaavat toimiiko suomen ilmapuolustus, ihan normaalia toimintaa. se tekee hyvää myös suomalaiselle ilmapuolustukselle, kun saavat jotain oikeita havaintoja simulaatioiden sijaan.
On suomikin rikkonut muiden maiden rajoja, niistä vain tiedotetaan hyvin vähän suomalaisessa mediassa.
Voi olla, että Venäjä ei ole rikkonut Suomen ilmatilaa.
Me ollaan rikottu se ihan itse.
Tai Ruotsi.
Mistäpä tuohon varmuuden saa, kun jokapaikassa on trolleja ja valemediaa.
Vierailija kirjoitti:
Irti EU:sta niin voidaan neuvotella hyvä diili Venäjän kanssa. Lennelkööt vain, mutta siitä pitää saada jotain hyvää vastineeksi.
Niinkuin Venäjä viralliseksi kieleksi ja rupla valuutaksi?
Vierailija kirjoitti:
Voi olla, että Venäjä ei ole rikkonut Suomen ilmatilaa.
Me ollaan rikottu se ihan itse.
Tai Ruotsi.Mistäpä tuohon varmuuden saa, kun jokapaikassa on trolleja ja valemediaa.
Tieto ilmatilarikkomuksesta tulee ihan puolustusvoimilta että ei ole medialla mitään tässä.
https://www.defmin.fi/ajankohtaista/tiedotteet/epailty_alueloukkaus_suo…
Venäjä on kuin se mulkkunaapuri joka aika vähän oikaisee toisten pihojen kautta.