Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Gallup: Paljonko talon rakentaminen tullut maksamaan?

Vierailija
08.02.2009 |

.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lähti toi otsikko käsistä. Mutta kiinnostaisi tietää minkä verran on tullut talon rakentaminen maksamaan? Siis tontti, talopaketti ja muut työt, jotka ei esim. talopakettiin kuulu?

Kannattiko rakentaa?

Kiinnostaisi alkaa rakentamaan taloa uudellamaalla ja siksi täällä kyselen teidän mielipiteitänne.

Vierailija
2/7 |
08.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lainaa yht 260 000€ ja vielä pitäis säästöillä rakentaa autokatos, terassit ja laittaa piha, kyseessä puolitoistakerroksinen kastelli talo, alunperin budjetti oli 240 000 jolla ois kaikki pitänyt saada, mutta tuli sitten yllätyksiäkin vastaan (paalutus, ja joitain mokia piti korjata), no ei se mitään, on nyt katto pään päällä. Mutta toisen kerran kun saisin päättää niin ei rakennettaisi. Niin ja tontin osuus tuosta summasta oli 16000

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja talli ja piha on edelleen aivan vaiheessa.. Budjetti ylitettiin ja roimasti. Mm. perustusten tekoon meni moninkertaisesti se määrä mikä oltiin laskettu. Tontti ei meilläkään ollut kallis, 13 000.

En rakentaisi uudestaan uutta taloa vaan ostaisin hyväkuntoisen valmiin talon, josta tekisin pintaremontilla mieleisen.

Vierailija
4/7 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyselee toinen kiinnostunut

Vierailija
5/7 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vuonna 2005.



Talopaketti maksoi 85.000 e ja budjetti ylittyi n. 20 000 e vaikka kaikki oli laskettu todella tarkaan. Varsinkin lopuvaiheessa tuli yllättäviä kuluja joihin ei vaan ollut osannut varautua.



Voisin rakentaa uudestaankin, kaikki meni hyvin ja tuohon budjetin ylitykseenkin oli sillä tavalla "varaa" vaikka se tiesikin isompaa lainaa.

Vierailija
6/7 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kivitalo. 230 neliötä.Lainaa meillä 150 000. Tontti maksoi 60 000. Kokonaiskustannus oli 270 000. MUTTA . Ei paketti vaan itse suunniteltu ja muutaman ammattimiehen kanssa tehty. Kukaan ei usko meidän kustannuksia...väittävät että pakko oli mennä lähemmäs 400 000. Talopaketit ovat kusetusta. Kaiiki kannattaa kilpailuttaa. Ainahan joku vetää välistä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
09.02.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Veljeni tilasi avaimet käteen D-talon, talopaketti lisävarusteineen ja autokatoksella oli noin 180 000 Euroa. Ilman tonttia heillä on kuulemma nyt mennyt noin 230 000 Euroa ja mitään ei oikeastaan puutu. Pihakin on kunnossa ja kivetykset tehty. Tontti oli normaali, ei erityisen vaikea.



Meillä on mennyt kivitaloon 382 000 Euroa ja piha on kesken + jotain pientä listanpätkää vielä puuttuu. Loppubudjetti jäänee kuitenkin alle 400 000 Euron. Harkkokeko maksoi muistaakseni 67 000 Euroa ja sisälsi kattotiilet. Itse on tehty kaksi vuotta töitä kaikki vapaa-aika ja mies oli lisäksi 4kk palkattomalla jossain vaiheessa ja painoi 14-tuntista päivää raksalla. Me ei uskotto tuon tulevan noin kalliiksi. Luultiin, että kovalla työllä saadaan budjetti lähemmäksi 300 kuin 400 tEuroa. Eipä mennyt. En haluaisi edes tietää, mitä olisi mennyt, jos kaikki olisi otettu vieraalta. Aivan kamalia summia... Olisi pitänyt uskoa sitä rakennusmestaria, joka alussa sanoi, että omalla työllä pääsette 400 000 Euron pintaan ja teettämällä sivusta kaiken menee 500 000 Euroa.