Rv 34 ja paikoittain vatsa nahka (sisältä?) _todella_ kipeä?
Mitä tämä on? Tuntuuu kuin vatsa olisi siältä käsin haaavoilla tai mustelmilla :O
Jos vauvan peppu osuu siihen kohtaan niin kipee vetää ihan kaksin kerroin. Ilman että siihen mikään osuu niin kipu on siedettävää ja koko aika läsnä. Huoh. Onkohan ihan normaalia vaiko tarviiko olla huolissaan?:/
Kiitos vastanneille!
Kommentit (3)
samanlaista yhdessä tietyssä oaikassa joka oli venynyt erityisen paljon jossa oli siis paljon raskausarpia.
Terveydenhoitaja sanoi että ei ole mitään vakavaa. aika ajoin se vihlo aina siihen samaan paikkaan.
mutta jos se on oikein todella kovaa kipua, niin että et oikeasti pysty olemaan, niin kannattaa käydä lääkärissä. Omien tuntemusten mukaan siis, kukaan muu ei kipuasi voi arvioida. Ja muista, että se lääkärireissu on pieni vaiva jos siltä tuntuu!
liittyä ihan esimerkiksi sun kudos tai ihotyyppiin, kyllähän se aika paljon joutuu venymään.
mutta kuitenkin kehottaisin sua käymään lääkärillä, koska parempihan se on käydä vaikka varulta kun sitten huomata että onkin jotain ikävää.