Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Emme uskalla vaihtaa asuntoa, vaikka naapurissa olisi ihana, isompi asunto myynnissä!

Vierailija
02.06.2008 |

Ongelma on tietysti se, että asumme nyt naapuritaloyhtiössä omistusasunnossa emmekä ole vielä myyneet omaa asuntoamme. Näin kesää vasten tuntuu, että emme todellakaan uskalla laittaa itseämme kahden asunnon loukkoon, vaikka ihanneasunto olisi juuri nyt myynnissä tosiaan naapurissa!



Oletteko muut ottaneet asunnonvaihdon ajaksi tuplalainat päälle muutamaksi kuukaudeksi, kunnes vanha asunto saadaan myytyä pois vai miten olette tehneet, kun uusi ihana asunto sattunut silmään? Antaako pankki aivan tavallisille palkansaajille tavallaan kahden asunnon lainat muutamaksi kuukaudeksi tarvittaessa?

Kommentit (23)

Vierailija
1/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja välittäjältä kannattaa kysellä arvioita myyntiajoista. Ja voihan olla, että uusi asunto vapautuu vasta kuukausien päästä, ei kauppojakaan silloin heti tehdä.

Vierailija
2/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Voitte myös sopia että maksatte molemmista lainoista parin kk:n ajan vain korkoja. Jos teillä itsellänne on myös hyvkuntoinen perheasunto, tms niin kyllä sekin menee kaupaksi! Elämässä pitää uskaltaa!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lisäksi joskus voi vähän temppuilla niiden summien kanssa esim. niin, että sopii myyjien kanssa "osamaksusta" - esim. 20% heti ja loput kolmen kuukauden päästä tms. Joskus voi onnistuakin.



Musta on vaikeampaa löytää meille sopivia asuntoja kuin myydä meidän asuntoja, joten olen aina ostanut ensin ja sitten vasta myynyt omani (nyt on kolmas menossa).

Vierailija
4/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...onkohan niitä asunnonkatsojia ollenkaan nyt kesällä? Luulisi, että juhannukselta viimeistään ihmiset vetäytyvät lomaa viettämään eivätkä ehkä jaksa ajatella asuntoasioita lomaillessaan.



Ei meillä onneksi kovin paljoa lainaa ole jäljellä nykyisestä asunnosta, mutta tietenkin mahdollisen uuden asunnon kanssa lainasumma nousisi aika hurjaksi :(. Toisaalta, tällä laillahan sitä ennenkin on sijoitettu, yksi huone kerrallaan ostetaan lisää ja mikäs sen parempaa kuin ostaa uusi asunto sieltä mistä viihtyy!



Hmmm... mmmjjjaaaa....täytyy vielä pureskella asiaa, mutta ei liian kauan, menee hyvää myyntiaikaa muuten mahdollisesti hukkaan!

Vierailija
5/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eli ostimme uuden asunnon ennenkuin vanha oli myyty. Ja myynnin aikana ei lyhennetty kumpaakaan, vaan maksoimme vain korkoja.



Näin oli vähän pakko tehdä, kun tästä kaupunginosasta tulee tosi harvoin asuntoja myyntiin ja kun tulee kiva, niin on otettava se heti. Halutaan pysyä täällä, kun ollaan tosi ihastuneita tähän. Lapsillakin on aivan ihana pieni koulu ja halutaan koulumatkankin pysyvän lyhyenä.

Vierailija
6/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieleistä uutta ei ole tosiaankaan helppo löytää! Toisella kertaa etsittiin noin puoli vuotta ja toisella kerralla vuosi. Oma on mennyt sitten kaupaksi 1-2kk:ssa, kun on aloitettu myynti.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

laitettiin heti oma myyntiin ja tarjoukseen tuli ehdoksi se, että saadaan vanha myytyä. Vanha talo menikin ensimmäisellä näytöllä, joten hommat hoitui sujuvasti.

Vierailija
8/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

En mä ainakaan suostuisi odottamaan, jos joku tarjoisi saman kuin te, niin myisin. Minusta olisitte voineet jättää koko tarjouksen tekemättä, jos tuollaista ehtoa laitatte. Jos tuollainen tarjous olisi tullut, niin olisin sanonut myyjänä, että ei huolita sitä tarjousta, jollette poista ko. ehtoa. Näet pankista saa lainaa.



En vaan tajua mitä ihmeen merkitystä sillä on uuden asuntonne myyjälle? Selitä ihmeessä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos lupaat ostaa sitten, JOS oma asuntosi menee kaupaksi, niin kauanko toisen täytyy odottaa? Kahden vuoden kuluttua ilmoitat, että et otakaan. Ei kenelläkään yksityisellä ihmisellä voi olla halua ja intoa sellaiseen. Sit joutuu kahden vuoden kuluttua pistämään kämpän uudelleen myyntiin ja ite ei oo hyötynyt siitä ajasta mitään - ehkä vaan joutunut myös pirun pitkään pitämään kaksia lainoja.



Ja jos taas uskot, että asuntosi menee kyllä ajan kanssa kaupaksi, niin eikö se riski pidä sinun itse ottaa?

Vierailija
10/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaan muita tarjouksia samaan aikaan. Meillä oli näin, ostajaehdokas halusi tuollaisen ehdon ja otimme tarjouksen vastaan. Meni viikko niin saimme toisen, ehdottoman, tarjouksen jonka hyväksyimme. Ensimmäinen jäi nuolemaan näppejään ;)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/23 |
02.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ennen kuin omansa on myynyt? Yhtä tyhjän kanssa, mutta tuo itselle tunteen, että melkein on jo saanut uuden kodin ; )

Vierailija
12/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

asiat on kunnossa. Toisesta - tai vaikka molemmista - voi maksaa vain korkoja sen aikaa, kun lainoja on kaksi.



Unelmat kannattaa toteuttaa!!!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ettei kannata vetää asuntoa myynnistä, että kiinnostusta on.



Ja jos joku tekee alemman tarjouksen, ei tarvitse paniikissa myydä välttämättä kun joku on tarjonnut ehdollisesti enemmän..



Lisäksi myyjähän saa hintaakin nostettua kun on tarjous jo sisällä!

Vierailija
14/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

tarjouksia korkeampi, että kukaan vaivautuu odottamaan paria vuotta epävarmaa ostajaa sen sijaan, että myy varmalle, vaikka pari tonnia halvemmalla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

koska perheissä on koululaisia.



Nyt ei kyllä todellakaan kannata hankkiutua kahden asunnon loukkuun.

Vierailija
16/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä meni kuukausi että saatiin vanha asunto myytyä.

Tarjous uudesta kodista tehtiin siten, että laitettiin siihen ehto vanhan asunnon myymisestä. Myyjällä olisi ollut oikeus myydä asunto kolmannelle osapuolelle jos tämä pystyisi tekemään kaupat heti.

Vierailija
17/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihme porukkaa kun ei tunne asuntokauppaa vaikka tuntuu vaihtavan asuntoja kuin leipää..



Tietenkinhän niihin tulee päivämäärät mihin asti odotellaan! Ei kai kukaan ostaja tai myyjä tee "avointa" tarjousta? Ihme porukkaa.. Sitovia asiakirjojahan nämä ovat!



Aattelitko, että jos tää ostaja ei saakaan kaupaksi 10 vuoteen, eikä myyjä myydyksi, niin 10 vuoden jälkeen kun joku vihdoin ostaa kämpän olis velvoitettu ostamaan tämän silloin haaveilemansa asunnon.. Kun ehtona oli vain se oman asunnon myynti.. Ei aikarajaa!



HALOO!!



Itse ainakin olisin erittäin iloinen jos saisin asunnosta edes ehdollisen tarjouksen. Se olisi siellä ainakin takaporttina jos ei parempaa tulisi!



Ja mitä tuohon kahteen lainaan.. Onko tosiaan jossain vielä pankki joka tuohon suostuu? Taitaa olla jo pankilta vastuuttomuuden huippu! Taitaa tulla noottia luotonvalvojilta!

Vierailija
18/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

ollut voimassa max 3 päivää, mutta näistä ehdoista en ole kuullutkaan. Ja täällä esitettiin, että ainoana ehtona on tosiaan se vanhan asunnon myyminen, mikä ainakin tuntuu ihan idioottimaiselta.



- yksi ihmetellyt

Vierailija
19/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

riskiä kaksista lainoista sen kuukauden ajaksi. Kuukauden sisällä kaupanteot sitä paitsi voi sopia varmasti niin päin, että vanhan kauppa tehdään ensin. Kyllä ne, jotka eivät uskalla kahden asunnon loukkuun, pelkäävät, että kaupanteossa menee vuosia, ja siksi koittavat tämän riskin laittaa ihan jonkun muun harteille.



Mutta toi on hyvä tietää, ettei se olekaan sille myyjälle riski. Se ei ole sille myyjälle yhtään mitään.

Vierailija
20/23 |
03.06.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vastaan. Unelmaa ei ollut varaa päästää käsistään.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi kaksi