Singapore, Taiwan ja Hongkong onnistuivat hillitsemään koronaviruksen leviämistä todella tehokkaasti
Hongkong myös kehitti nopeasti testit koronavirustartunnan diagnosoimiseksi ja lähetti testit kaikkien suurten sairaaloiden laboratorioihin. Hongkongissa altistuneet on myös eristetty tehokkaasti: viime viikolla yli 24 700 ihmistä oli karanteenissa.
Yhdysvalloissa Harvardin kansainvälisen terveyden instituuttia johtava Ashish Jha pitää nimenomaan testausta tärkeänä epidemian hillitsemisessä.
- -
Koululaisten ja opiskelijoiden lämpötila tarkistetaan ennen kuin he pääsevät kouluun. Myös työpaikoilla tarkkaillaan työntekijöiden lämpötilaa, NBC News kertoo.
- -
Singaporessa ei ole suljettu kouluja tai työpaikkoja. Singaporen opetusministeriön sivuilla sanotaan, että koulujen sulkeminen on ”vakava päätös” ja se ”sekoittaisi monta elämää”. Sen sijaan opiskelijoiden ja henkilökunnan terveyttä tarkkaillaan päivittäin.
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000006444263.html?consent_action=optout
Minulle jäi päällimäiseksi nämä asiat. Kuumeen mittaus päivittäin ennen työpaikalle tai kouluun astumista on helppo tapa vähentää sairastumisia. Näytteiden ottoon voitaisiin kouluttaa terveysalan lisäksi vapaaehtoisia tai armeijassa olevia.
Muistakaa:
-Pestä kädet
-Välttää mahdollisuuksien mukaan kontakteja muihin ihmisiin
-Kuunnella ohjeita, kuten karanteeni-määräyksiä
-Muistakaa myös rentoutua, stressi tunnetusti heikentää vastustuskykyä
(Listaa voi pidentää.)
Pysykää terveinä! :)