Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4 vuotiaat lapset

Vierailija
09.02.2020 |

Onko mahdollista tämä enää?
Mun neljä vuotias poika oppi vauvasta asti kaiken nopeasti. Puhunut jo kauan "täydellisesti" eli sanavarasto on laaja ja osaa s ja r kirjaimet ja kaikki.
Mutta... Sotkee ruoalla paljon enemmän kun vuoden nuorempi veljensä. Osaa käyttää aterimia mutta aina sorkkii käsillään ruokaa sitten sitä on vaatteet/pöytä/lattia täynnä ja sen hiuksissa ja jokapaikassa. Veljelleen tulee sotkua vähän pöydälle ja lattialle.
En jaksa enää tätä ja vaikka olen opettanut ja koittanut asiasta sanoa niin ei opi millään. Joka ruoan jälkeen pitää viedä 4v suihkuun ja vaattet puhdistella ja pyykkiin ja siivota keittiö ym.

Toinen asia tässä 4vuotiaassa mietityttää niin ei ole mihinkään koskaan tyytyväinen. Kiukuttelee joka asiasta ja kiusaa veljeään ja valehtelee. Sitten saattaa sanoa jollekkin minun kaverille tai mummolleen että en tykkää sinusta ja käyttäytyy niitä kohtaa ilkeästi. Tai jos joku koittaa auttaa häntä niin sanoo että mene pois täältä, en tykkä sinusta.
Ei halua enää hellyyttä myöskään.
En ymmärrä ollenkaan ja olen ihan loppu.

Onko normaalia vai mikä tässä nyt mättää?
Mitä muita ongelmia kuuluu tähän ikään?

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme kuusi