Täytyy otta Duphalacia, että tulee kakkia. Muuten tulee mukavat peräpukamat.
Kommentit (6)
Jos taas suoli on jo tyhjä ennen synnytystä, luulis ettei pukamia niin helposti tule.
Ennen syn. maha tyhjeni kovasti ja tehtiin vielä vesiperäruiskekin. Eli suoli oli ihan tyhjä ja työnsin lapsen ulos aivan oikein. Silti synnytyksessä pulahti aivan kamalat pukamat. Ei siis välttämättä auta mitään :(
Ap
Mulle ei tehty mitään tyhjennyksiä, ja synnytyksessä tuli sekä lapsi että valtava määrä paskaa, mikä teki synnytyksestä erittäin ikävän kokemuksen :( Varsinkin, kun mies joutui katsomaan vierestä :(
Keskiverrot peräpukamat tuli.
t. 4
Mulla tuli synnytyksessä sekä vauva että paskat pöydälle (on muuten ihan normaalia, eikä hävettävää tai tee synnytyksestä juuri kakan takia ikävää kokemusta) ja pukamat sain ponnistettua ulos samalla. Edellisellä kerralla oli suoli tyhjennetty ja ponnistin silti ulos myös pukamat eli ei liity suolen sisältöön vaan PONNISTAMISEEN.
Kuten pukamat ilman raskauttakin: jos hirveästi joutuu kakkaa likistäään ulos, tulee pukamia. Löysempi tavara tulee vähemmällä punnaamisella ja ei aiheuta pukamia.
Laitan rasvaa ja puikkoja, mutta vaivaa vaan aina vessassa.
Mutta mitä se siinä synnytyksessä auttaa?
Ap