Fobia hallitsee elämääni
Minulla on paha bakteerifobia. Luultavasti kukaan ei bakteereista erityisemmin välitä, mutta minulla pelko niitä kohtaan on kehittynyt pakkomielteiseksi. Pesen käsiä aivan hirvittävät määrät päivässä, käytän sitä surullisen kuuluisaa käsidesiä jatkuvalla syötöllä ja peitä kaikki pienetkin ihohaavat puhdistuksen jälkeen joko sideharsolla tai haavateipillä. Lasten haavoista olen yhtä hysteerinen. Tämä pelko hallitsee jo elämääni. Isoin asia mikä bakteereista pelottaa on se mahdollisuus, että niitä pääsee vereen tekemään tuhoja. Pelkään erityisesti tätä yleistynyttä lihansyöjäbakteeria.
Huomasin äsken, että olen täysin epähuomioissani saanut haavan käteeni. Se on ollut siinä luultavasti jo vuorolauden, enkä ole sitä tajunnut pestä tai desinfioida. Tein sen jälkikäteen, mutta nyt stressaan loputtomasti sitä, että haava on jo päästänyt pahoja bakteereja sisään.
Miten irrationaalisen (tai rationaalisen) pakkomielteisen pelon kanssa voi oppia tulemaan toimeen? Onko teillä muilla fobioita?