Mitä mieltä Slushista?
Kommentit (21)
En osaa samaistua siihen mielenmaisemaan. Koko karnevaali tuntuu kuin olevan toiselta planeetalta. Koko startup-hype jne. on itselleni todella vierasta.
Minulla ei ole mielipidettä Slushista.
Bisneshihhulien matkasaarnaajat saarnaa. Yleisö hurmoksessa, puhuu kielillä, hyppii villinä, rammat heittävät kainalokepit pois kun kuulevat ilosanomaa. Liikutuksen kyynelet silmissä. Anna meille jokapäiväinen alustataloutemme, niin kuin mekin huijaamme alustalouden työläiset luulemaan itseään yrittäjiksi.
Tuo on vain typerää. Suuri "innovaatio" tuosta oli pizzan tilaaminen kännykällä. VMP. Sitten kaikki teeskentelevät sen olevan ihmeellistä.
Onko sinne ikäraja? Yli 30-vuotiaat pysykää poissa?
Sieltä saa hyvää bil.lua, om nom nom nom - ihania nörttitytyjä
Onko tämä se pyrkyritapahtuma, jossa on joka vuosi ongelmaa setämiesten kähmimisen ja naisten häirinnän kanssa?
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä se pyrkyritapahtuma, jossa on joka vuosi ongelmaa setämiesten kähmimisen ja naisten häirinnän kanssa?
Joo on.
https://www.tivi.fi/uutiset/te-slush-antoi-porttikieltoja-seksuaalisen-…
Aina on ollut meno kuin Pohjolan Pidoissa, juodaan ja nuzzitaan - yleensä tosin äijät toisiamme läpällä :D
Ei voi mennä, setämies on pyllyssä kiinno alta aikaykskön. Ihan vaan ”buisnekset mielessä” ja ”normaalia on”.
Slushin toimitusjohtaja Marianne Vikkula: "En ole koskaan pelännyt 80-tuntisia työviikkoja."
Täysin edesvastuutonta puhetta.
Slushissa toimiva iskurepliikki on: "I'm the CEO, bitch!"
Sit ku misu kikattaa "Sä varastit Zuckerbergin läpän! Hihi!"
niin sanot vaan kuulisti: "Mulla on kato silmää talentille. Lähetkö heti hotelliin innovoimaan uuden startupin vai pivotoinko tästä seuraavaan kandiin?"
Siellä on noin 400 ilmaista työntekijää eikä kukaan kyseenalaista sitä, että opiskelijat tekevät 24-tuntisia työpäiviä saaden palkaksi "mahdollisuuden keskustella vaikuttajien kanssa". Varmasti joo, kun tehtävänä on etsiä tietynmerkkistä kivennäisvettä niille, jotka ovat maksaneet maltaita pääsystä tilaisuuteen ja osaavat vaatia palvelua.
Oli Hyvä aikaisemmin pilalla. Nyt sinne lähetetään harjoittelijoita tms pitämään hauskaa. Päättäjät on muualla.
Hirveät rahat liikkuu tuolla ja käyttävät ilmaistyövoimaa? Eli kuin nykyisen talousjärjestelmän kuva.
Vierailija kirjoitti:
Onko tämä se pyrkyritapahtuma, jossa on joka vuosi ongelmaa setämiesten kähmimisen ja naisten häirinnän kanssa?
Pyrkyritapahtuma on ehkä paras ja osuvin kuvaus tästä scheissesta jonka olen koskaan kuullut.
Pitäisi mennä, mutta se on vain ärsyttävä.