OMAKOTITALOSSA asuvat, onko teillä..
Onko teillä hälytysjärjestelmä kotonanne? Jos niin miksi, jos ei niin miksi ei?
Kommentit (28)
On. Siinä on samassa palo- ja kosteushälyt ja liikentunnistinmurtohäly. Ekahan on lakisääteinen, toiset varoiksi hyödyllisiä, vaikkei niille onneksi käyttöä olekaan ollut.
Ei ole. Koen, että myöntäisin kodin olevan turvaton paikka, jos sellainen olisi. Meillä tällä hetkellä myös lähes aina joku kotona.
Typerää ajatella tunteella eikä järjellä, myönnän.
Ei ole. Työni kautta tiedän kotimurtojen olevan nykyään niin ammattimaista toimintaa, että sisään-ulos on 2 min ja siinä ajassa vartioimisliike ehtii ehkä just käynnistää auton.
Ihan turha on mitään hälyttää koska olen melkein aina kotona ja jos en ole niin tänne ei vartijaa tai poliisia tule alle puolessa tunnissa.
Ei ole. Sen sijaan on sakemanni, pari haulikkoa, hirvikivääri ja pistooli.
Monesti mietin kun näen omakotitalojen myynti-ilmoituksia ja ympärillä pelkkää metsää, että mikä estäisi jotain hämärähemmoja menemästä sinne tekemään pahuuksiaan. Sellaisissahan olisi pakko olla joku hälytysjärjestelmä, en minä ainakaan uskaltaisi asua.
Ei ole. Jotenkin tuntuisi ylimitoitelulta, kun ei meillä ole kauheasti mitään varastettavaa. Tai no, ulkorakennuksessa sähkötyökaluja. Tuntuu isolta investoinnilta syrjäseudulla.
On.
Samalla myös palohälytys. Mut välillä, kun on ollut jotain levottomuutta kaupungissa, on kiva laittaa murtoh'lytys yöksi päälle.
Harvoin käytetään murtohälyä ollessamme kotona, mutta poissaollessamme aina. Palohälytys on tietty aina päällä.
Laskee kotivakuutuksen hintaa.
Meillä on, asutaan ihan taajamassa kaupungissa. Rauhalline okt-alue.
Oman mielenrauhan vuoksi. Luo turvallisuuden tunnetta kun käpertyy sohvan nurkkaan illalla ja hälyt on päällä. Myös tulipalojen ja vesivuotojen takia hyvä. Mutta pääosin hankittu vaan oman turvallisuudentunteen lisäämiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole. Työni kautta tiedän kotimurtojen olevan nykyään niin ammattimaista toimintaa, että sisään-ulos on 2 min ja siinä ajassa vartioimisliike ehtii ehkä just käynnistää auton.
No joo, mekin otettiin tämä muuttaessamme ulkomaille ja talo jäi tyhjilleen.
Mulle tärkeämpi on palohälytys - kun se pärähtää päälle, tulee soitto vartiointiliikkeestä alle kymmenessä sekunnissa. Jos minua tai edes kahta varanumeroa ei tavoiteta, lähtee hälytys hätäkeskukseen saman tien.
Murroissa vartija lähtee paikalle samalla periaatteella.
Lisäksi meiltä ei esim. telkkaria pysty viemään jäämättä kameraan. Toki ammattilaiset osaa vältellä kasvokuvia.
Mutta toi palohäly on meille oleellisempi, ei ole sellaista tunnearvoa sisältävää arvotavaraa. Lähinnä elektroniikkaa. Äidiltä olen perinyt joitakin todella arvokkaita koruja, mutta ne on tallelokerossa, koska en niitä oikeastaan käytä.
On. Ei maksa paljon ja pelkät vartiointiliikkeen tarrat portilla ja ovissa voivat käännyttää jotkut yrittäjät pois tontilta. Lisäksi teinit ovat välillä keskenään kotona viikonloppuisin, jolloin heistä tuntuu turvalliselta, kun kukaan ei pääse sisään ilman helvetillistä metakkaa ja viestiä hälytyskeskukseen silloin kun he nukkuvat. Meillä vartointiliike on paikalla muutamassa minuutissa - kokemusta on kahdesta väärästä hälytyksestä alkuajoilta.
Ei ole. Meillä on semmonen white trash- valetarra, että meillä on muka kameravalvonta. Miehen idea ja mitäpä minä siihen sanomaan sitten.
Ei. Meillä ei ole mitään varastettavaa, sen näkee jo pihalta, joten en usko että on kovin suuri riski että meidät ryöstettäisiin.
Vierailija kirjoitti:
Ei. Meillä ei ole mitään varastettavaa, sen näkee jo pihalta, joten en usko että on kovin suuri riski että meidät ryöstettäisiin.
Sama. Talosta näkee, ettei sinne kannata mennä edes lämmittelemään.
Ei ole mitään hälytysjärjestelmiä. Asutaan niin korvessa, että varkaat saisivat ihan rauhassa puuhastella puoli tuntia ennen vartijan/poliisin tuloa.
Kannattaa laittaa edes feikkikamerat ja varoituskyltit. Kun kelmit kiertelevät etsimässä mahdollisia murtokohteita, he valitsevat mieluummin vartioimattoman talon.
Naapurista vietiin pihasta autonrenkaat. Meiltä ei mitään, vaikka arvokkaampaa tavaraa olisi ollut tarjolla. Silti tuntui ilkeältä ajatus että muutaman kymmenen metrin päässä oli hämärähemmoja puuhastelemassa.
Ei ole.