Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miten saatte painon pidettyä täysimetyksellä?

Vierailija
07.08.2019 |

Miten saatte painonne pysymään aloillaan, ilman että se tippuu koko ajan alemmas? Syön paljon, enempää en jaksa syödä, mutta tuntuu että se ei riitä.

Vauva nyt 3kk ja Oma painoni sieltä raskausajan korkeimmasta tippunut jo yli 20 kiloa
(71->48kg) ja edelleen tasaiseen rauhalliseen tahtiin vain laskee.

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle riitti rasvattoman maidon vaihto kevytmaitoon. Ei sen tarvitse olla juuri maito jos et sitä juo, mutta mieti mikä omalla kohdalla voisi auttaa. Eli kannattaa varmaan miettiä sen ruuan sisältöä mitä syöt, ei vain ruuan määrää. En tiedä virallisia suosituksia, mutta oma kokemus on että täysimetyksen aikana ravinnossa piti olla riittävästi rasvaa, jotta paino pysyi. Olin kyllä myös aika aktiivinen imetysaikana kun tuli tehtyä vaunulenkkiä yms huutavan vauvan kanssa. Alimmillaan oma paino kävi siellä 47 kilossa, kun normipaino minulle on sellainen 53-55kg. 

Ja imetyksen jälkeen piti vaihtaa tuo maito takaisin rasvattomaan :D Ja juu, juon aika paljon maitoa. Tai join silloin, enää vain lasin päivässä. 

Vierailija
2/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa syödä salaatin

Lehtien sijaan vaikka avokadoa. Jos syö tyhjää ei ihme että paino tippuu. Imetys ei vie niin paljon energiaa. Vie yllättävä vähän loppuviimeksi. Mun vauva oli ahnea. Elin kekseillä eikä se paino tippunut kuin jokusen kilon.

Noin radikaali painonmuutos voi kieliä myös sairaudesta. Menisin lääkäriin. Jos 71kg oli lähtö eikä raskauden loppupaino.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on ollut imetysaikoina huutava nälkä. Olen pienikokoinen jo lähtökohtaisesti ja imettäessä paino on tippunut lopulta useamman kilon alipainon puolelle. Syön vain paljon ja muutaman lasin mehua tai suklaapatukan tai parikin päivässä päälle, yhdessä vaiheessa koitin syödä terveellisempiä "energybiteja", mutta paino tippui silloin kilon viikossa. Imetyksen jälkeen paino on kuitenkin noussut vähitellen takaisin.

Suosittelen lisäämään muutaman tällaiden välipalan päivään jos meinaat kuihtua ihan olemattomiin. Tietenkin oman terveyden mukaan, esim. diabeetikolle ei varmaan hyvä ohje.

Vierailija
4/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi syy omaan laihtumiseeni äitiyslomalla oli varmaan ainakin siinä, etten oikein jaksanut laittaa ruokaa itselleni. Töissä olin tottunut vain käymään henkilöstöravintolassa herkuttelemassa valmiissa pöydässä. Viikonloppuisin olimme laittaneet ruokaa yhdessä miehen kanssa ja käyneet ulkona syömässä. Kotona sitten söin viiliä, hedelmiä, voileipiä ja ravinnelisiä ja aloin vähitellen näyttää todella riutuneelta. Piti vain alkaa tekemään ruokaa pakkaseen ja syömään säännällisesti herkkuja. Ei mitään valtavia määriä, mutta kuitenkin. Imetykseen menee hirveästi energiaa ja jos päivän aikana ei saa syötyä riittävästi niin ei jaksa lähteä edes kävelylle, veto on niin pois.

Vierailija
5/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pysyy ennallaan ilman vaivannäköä. Toivoisin, että laskisi, edes viisi kiloa.

66 kg

Vierailija
6/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tuli nälkä ja söin, toistoa tarpeen mukaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.08.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Syömällä herkkuja