Mikä vauvalla? Saako imettäessä liikaa maitoa vaiko vatsavaivoja?
Vauva on reilut 3 viikkoa vanha.
Ongelmaa esiintyy yleensä illalla. Kun imetän, aluksi kaikki sujuu hyvin (imetän yleensä sängyllä makuuasennossa illalla). Maitoa tulee mielestäni reilusti, eli kun tissin ottaa pois vauvan suusta, tippuu tippoja tai välillä jopa pieni suihku. Vauva imee aluksi ilman mitään ongelmia, ja nielee jokaisen imaisun jälkeen. Yhtäkkiä kuitenkin käy niin, että vauva saa jonkun ihmeellisen raivokohtauksen, eli alkaa itkemään. Kuitenkin hamuaa tissiä koko ajan. Jatkan imetystä, ja taas yhden nielaisun jälkeen käy samoin, itku alkaa. Rauhoittuu kun nostaa ylös esimerkiksi olkapäälle, röyhyä ei tule.
Onko tämä vatsankipristelyjä vai tuleeko vauva esimerkiksi liian täyteen? Tai tuleeko liikaa maitoa? Kokemuksia?
Kommentit (3)
Mutta kaikki kolme vauvaani ovat tehneet tuota. Nyt tällä viimeisimmällä on usein röyhtäisy tulossa, mikä häiritsee syömistä.
Mutta olen tulkinnut asian niin, että vauva on täynnä - ei vain vielä ymmärrä sitä, miksi maailman ihaninta juttua ei voi lutsutella mielin määrin vaikka maha on jo ihan täpö. Tästä syntyy pikkuisen mieleen jonkinlainen ristiriita, joka purkautuu itkuna. Suurin turva ja nautinto ei siis autakaan joka vaivaan, mikä pettymys!
Tässä vain yksi teoria.
Vaikka maitoa näyttäisikin tulevan, kun vauva nostaa päänsä pois, sitä voi silti tulla liian vähän silloin kun vauva imee tai tissi olla tyhjä. Jos tissi on tyhjä, tulee sieltä siltikin puristaessa tippoja. Jos maitoa tulee liikaa, alkaa vauva yleensä yskimään kun se menee henkeen