Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tuhannet ulkomaalaiset hakevat Turkista lisää karvoja päähänsä – hiustensiirtobisnes kasvaa jatkuvasti

Vierailija
01.06.2019 |

ISTANBULAsiakas makaa tuolissa jo neljättä tuntia. Kirurgi tekee hänen päähänsä pieniä reikiä, joista vuotaa hieman verta. Kirurgi pyyhkäisee sitä pois, ja operaatio jatkuu.

Asiakas yrittää rentoutua kirjaa lukemalla.

Ollaan hiustensiirtoja tarjoavalla tohtori Tayfun Oguzoglun klinikalla Istanbulissa. Samankaltaisia klinikoita on kaupungissa satoja.

Turkista on viime vuosina tullut monien hiustensiirrosta haaveilevien ihmisten matkakohde. Turkin terveysministeriön mukaan tuhannet ulkomaalaiset käyvät kuukausittain maassa hiustensiirrossa tai hiuslisäkkeitä hankkimassa. Määrä on jatkuvassa kasvussa.

Istanbulin kaduilla side päässä nähtävyyksiä katselevat turistit ovatkin arkipäiväinen näky.
Hiustensiirtoja saapuvat tekemään erityisesti Lähi-idästä tulevat turistit. Yhä useampi saapuu kuitenkin Euroopasta ja jopa Yhdysvalloista asti.

Yksi heistä on Oguzoglun klinikalla asiakkaana ollut yhdysvaltalainen Keith. Hän haluaa tulla haastatelluksi vain etunimellään.

Keith on juuri päättänyt viisi tuntia kestäneen operaation. Hänen päähänsä on kiedottu valkoinen side.
Osalle asiakkaista hiustenlähtö on arka asia, osa taas puhuu siitä avoimesti. Kirurgi Oguzoglun mukaan asiassa on selviä kulttuurieroja.
Eurooppalaiset yleensä peittelevät klinikalla käyntiään, mutta arabimiehet eivät arkaile puhua asiasta.

– Arabimiehet ovat ylpeitä sitä. Heidän kulttuurissaan hiukset, parta, viikset, ovat tärkeitä. Niiden ajatellaan edustavan tervettä miestä, hän sanoo.

Hiuslisäkkeitä tarjoavan Hairplus-klinikan työntekijä Yalçın Yegin on samaa mieltä.

– He haluavat näyttää puoleensavetäviltä. Joskus vaimot tai tyttöystävät ovat kehottaneet asiakkaita hankkimaan lisäkkeen, hän sanoo.

Klinikka tarjoaa hiuslisäkkeitä miehille ja myös naisille, jotka eivät halua tehdä hiussiirtoa. Klinikan asiakkaissa on niin turkkilaisia kun ulkomaalaisia.

Monelle turkkilais- ja arabimiehelle parturissa käynti onkin säännöllinen toimenpide, jossa trimmataan kuntoon niin hiukset kuin parta. Se on Turkissa edullista ja tärkeä osa miesten ulkonäköä. Ulkonäkö ja siististi pukeutuminen on ylipäätään tärkeää Turkissa niin työpaikoilla kuin vapaa-ajalla.

Turkkilainen Erhan Nacar on yksi klinikan asiakkaista, jotka eivät peittele lisäkettään. Televisiossa työskentelevä Nacar on esiintynyt jopa klinikan mainoksessa.
https://yle.fi/uutiset/3-9995348

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.06.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No siellä niitä riittää. Voi karvoja saadakseen, vaikka ajella jonkun naisen selän.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan kuusi seitsemän