Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Tinder ja pay to play

Pohtija
18.05.2019 |

Pay to play, eli konsepti jossa täytyy käyttää rahaa pärjätäkseen, tuntuu nyt jo aika pitkälti vallanneen tinderinkin.

Jos menneinä vuosina tuli hyvin matcheja kiinnostavien tyyppien kanssa, nykyään niitä tulee harvoin ja niiden kanssa jotka eivät ihan seurusteluun asti kiinnosta.

Mutta, heti kun käyttää rahaa esim. boostiin, profiili näkyykin jo niille kiinnostaville ja matchit valuu maksumuurin takaa. Näin ainakin omalla kohdalla, eli heti rahaa käyttäessä tulee matcheja niiden kanssa jotka kiinnostavat seurusteluun asti.

Tästä aloinkin pohtia;
Tinderin, niinkuin kaikkien muidenkin deittisovellusten tärkein resurssi on kiinnostavat ja vetävän näköiset naiset. Tämä tiedetään alalla hyvin menestyksen edellytyksenä. Miehiä on verrattain helppo saada palveluun jos mukana on vetäviä naisia, mutta naisia on aina hankalampaa saada käyttäjiksi.

Pay to play mallilla kuitenkin, parhaat miehet eivät käytä rahaa sovellukseen, koska yksinkertaisesti reaalielämäkin tuottaa jo tarpeeksi tulosta. Kuitenkin vetävät naiset haluavat myös palvelulta vetäviä miehiä, ja jos vetävimmåt miehet eivät maksa palvelusta, heidän profiileja ei näytetä vetävimmille naisille. Sen sijaan vetävimmille naisille näytetään enimmäkseen miehiä jotka käyttävät rahaa palveluun.

Tästä voi lyhyellä matematiikalla päätellä että ajan mittaan vetävät naiset lopettavat palvelun käytön, koska heille ei näytetä vetäviä miehiä.
Ja kun vetävät naiset lopettavat palvelun käytön, palvelun suosio alkaa seurauksena hiipumaan, ja hetken päästä ollaan siellä match.comin, okCupidin ym. käyttötasolla.

Nyt jo näkyy että vetävimmåt ihmiset sopivat deittejä melkein yksinomaan instagramissa, kun digimaailmasta puhutaan.

Alkaako tinder siis olemaan jo kartalta katoava piste, menneen talven lumia?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiks tinder oo jo aika kaluttu juttu

Vierailija
2/3 |
19.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

TInderistä on kyllä tullu tylsempi ja tylsempi kokoajan, sillon ku oli vielä momentit pysty hyvin kalastaa illaks seuraa matcheista mut sekin poistettiin varmaan sen takia ettei kukaan voi mainostaa mitään omia juttujaan siellä.

Oli se kyllä hauskempi joku vuos sitten, ehkä joku uutuudenviehätys on lähteny ja ei oikeen kiinnostavia matcheja oo tullu enää

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.05.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Oiskohan tää syynä siihen et nykyään menee varmaan 98% kaikista vasemmalle ku ennen enemmän tyyppejä oikeelle

Voi olla kyl et nirsompi kans nykyään

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kuusi viisi