Kela ei saakaan oikeutta kurkkia toimeentulotuen hakijan tilitietoja
Joko tämä uutinen täällä ? Se on hyvä, että kaikki mahdollinen mitä hallitus halusi, ei mennyt läpi. Hyvä niin. Se on hienoa, että maassamme perustuslakivaliokunta valvoo mitä lakiesityksiä hallitus tekee.
Kela ei saa automaattista oikeutta toimeentulohakijan pankkitilitietoihin, toisin kuin oli hallituksen aikomus. HS kertoi lokakuussa uudesta laista, jonka perusteella Kela olisi päässyt katsomaan jokaisen toimeentulotuenhakijan tilitiedot automaattisesti tältä kysymättä.
Perustuslakivaliokunta kritisoi sitä, että sääntelyllä olisi perustettu järjestelmä, jonka puitteissa pankkisalaisuuden alaisia henkilötietoja annettaisiin useiden viranomaisten käyttöön ilman riittävää ennakollista kontrollia
Loput linkistä : https://www.hs.fi/talous/art-2000006032271.html
Kommentit (18)
Onko tuolla tuen hakijan kannalta suurtakaan merkitystä, eikös ne tiedot joka tapauksessa joudu tuen myöntäjälle toimittamaan ne tuet saadakseen?
Yleisellä tasolla tuo on hyvä ettei mennyt läpi. On alkanut näyttämään, että kansalaisella ei tässä maailmassa ole enää mitään yksityisyydensuojaa.
Tietenkin on merkitystä. Ei köyhäkään halua luopua ihmisoikeuksistaan, mieluummin täyttelen lappuja tarpeen vaatiessa.
Ei välttämättä muisteta lähettää tilitietoja jokaisesta tilistä. Tämä epäkohta olisi poistunut uudistuksen myötä.
Oikeus on jo olemassa eikä sitä olla poistamassa, lisäksi poliisilla täydet valtuudet rikosepäilyissä.
"TÄTÄ nykyä Kela pyytää toimeentulotuen hakijoilta tiliotteen ja jos Kelalla on syytä epäillä väärinkäytöstä se voi pyytää tilitietoja myös suoraan pankeista."
Yksityisyyden suoja on säilytettävä!
Kyllä tämä on pelkkä savuverho. Kelan tätit saavat ihan vapaasti tarkistaa kenen hyvänsä tilitiedot. Tuskinpa pankki voi mitenkään kontrolloida onko Kelalla syytä tilitietojen urkkimiseen vai ei.
Vierailija kirjoitti:
Onko tuolla tuen hakijan kannalta suurtakaan merkitystä, eikös ne tiedot joka tapauksessa joudu tuen myöntäjälle toimittamaan ne tuet saadakseen?
Yleisellä tasolla tuo on hyvä ettei mennyt läpi. On alkanut näyttämään, että kansalaisella ei tässä maailmassa ole enää mitään yksityisyydensuojaa.
Mikään ei estä toimittamasta tietoja vain valituista tileistä, oon itsekin näin tehnyt
Vierailija kirjoitti:
Kyllä tämä on pelkkä savuverho. Kelan tätit saavat ihan vapaasti tarkistaa kenen hyvänsä tilitiedot. Tuskinpa pankki voi mitenkään kontrolloida onko Kelalla syytä tilitietojen urkkimiseen vai ei.
Ne voi soittaa pankkiin ja kysyä onko niitä tilejä vai ei, käytännössä tää on harvinaista.
Onneksi. Piankos Kela olisi keksinyt tarkastella myös kaikkien muidenkin tukien hakijoiden tilitietoja.
Mää en tajua tätä juttua ollenkaan. Jos mulla olisi jotain salattavaa, niin nostaisin kaikki rahat pois ja lopettaisin tilin.
Avaisin toiseen pankkiin uuden.
Ei siellä mitään tietoja silloin olisi ..
Sinccis
Tutkiiko Kela myös Veikkauksen ja ulkomaisten pelitilien saldot ;)
Sinccis
Kyllä Kelan pitäisi tutkia myös Veikkauksen tili, koska sielläkin voi rahojaan säilyttää. Itsellänikin on siellä 2,90e.
Vaikeeks menee tää maalima, kun kaikki pitcoinitkin pitäis tutkia ja muut tilit. Onhan niitä kaikenlaisia nykyään mihin voi rahojaan työntää.
Sinccis
Voi myös ostaa Luottokortteja R:ltä, tutkiiko kela nekin?
Pitääkö R:n myynnitkin Kelan tutkia?
Tosin mää kyllä sijoittaisin Kultaan. (paitsi juuri nyt hopea on nousussa, niin siihen, jos johonkin pitäisi rahojaan laittaa)
Sinccis
No ei minulla mitään salattavaa olisi ollut muuta kuin kaalimato ostokset xD
Lopulta olisi voinnut tarkoittaa sitä, että kaikkien kansalaisten tilitietoihin olisi kela päässyt.
Hyvä