Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Koetko työnantajasi viholliseksi?

Vierailija
20.01.2019 |

Koetko, että olette taistelussa eri puolilla?

Kommentit (13)

Vierailija
1/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koe.

Vierailija
2/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hän on mun paras ja rakkain ystäväni...tilipäivänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olis aika outo näkökulma. Toisaalta tällä hetkellä työnantaja tahtomattaan vaikuttaa hyvin negatiivisesti hyvinvointiini. Mutta se ei ole tahallista.

Vierailija
4/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koe. Minulla on reilu pomo ja firmalla on hyvät edut. Omistaja ja toimari ovat selvästi päättäneet, että hyvistä työntekijöistä kannattaa pitää kiinni. Edellisessä firmassa välillä tuntui, että työntekijät ovat pakollinen paha.

Vierailija
5/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koe ja koko ajatus on mielestäni ihmeellinen. Miksi kokisin minun elämäni rahoittavan tahon viholliseksi?

Vierailija
6/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen töissä vapaaehtoisesti. Jokainen voi jäädä pois töistä, jos valitsee niukemman elämän. Ei oo pakko

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

No en todellakaan. Meillä on todella hyvä virasto, tehdään valtavasti töitä ja lähes kaikilla on oikeasti halu tehdä parempaa Suomea. Heterogeeninen jengi, mikä tekee tästä vielä paremman. Henkilöstöhallinto ihan huippua, samoin esimiehet. 

Olen ollut joskun sellaisessakin, jossa jatkuvasti valitettiin ja koetettiin lintsata. Se ahdisti tosi paljon, koska olin nuori ja halusin tehdä töitä. Sitten vaihdoin työpaikkaa ja aina paremmaksi. Ei nykyinenkään täydellinen ole, mutta viihdyn silti mainiosti. 

Vierailija
8/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä, etenkin kun on yritetty kusettaa joka palkkapäivänä.

Nytkin on kolme palkkanauhaa tarkistuksessa liitossa, kun firman ulkoistettu palkanlaskenta ei korjannut virheitään huomautuksen jälkeen.

Siis työnantaja firmana kusettava vihollinen, mutta työkaverit ja esimiehet ovat hyviä tyyppejä niin ei tee mieli vaihtaa heikommin palkattuihin tai paskaan työympäristöön.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En yleensä. Olen töissä sikäli vapaaehtoisesti, että tulisin toimeen ilmankin, jos vaatimattomasti eläisin.

Mutta juuri viimeaikoina työnantaja on pettänyt kaksi tekemäämme sopimusta ja näin nykäissyt maton altani ikäväksi kokemallani tavalla. Luottamus alkaa kärsiä. Toivon, että se saadaan palautettua, mutta en ole varma.

Vierailija
10/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jännä juttu ja varsin relevantti kysymys. Olen itse isossa kansainvälisessä firmassa keskijohdossa, ja todellakin on niitä työntekijöitä jotka kokevat työnantajan olevan vastustaja. Joskus tekisi mieli sanoa, että et tuota firmalle edes palkkasi verran, joten lakkaa vaatimasta ja kyseenalaistamasta ihan kaikkea.

Sitten on niitä (onneksi suurin osa!) työntekijöitä joiden puolesta haluaa joustaa ja jotka haluaa pitää tyytyväisinä. Pyrin olemaan reilu, mutta joskus se on todella hankalaa. Hyvälle ja tunnolliselle tekijälle olisin valmis antamaan vaikkapa palkallista vapaata omiin menoihinsa, mutta jatkuvalle alisuoriutujalle ja vinkujalle en haluaisi suoda edes hammaslääkärikäyntiä, koska siitäkin epäilisin ettei oikeasti edes mene hammaslääkäriin.

On oikeasti ikävää, että nuo työnantajaa vihollisena pitävät estävät joustamisen myös hyville työntekijöille. Palkkaa kyllä haluavat nostaa ja eduista nauttia, mutta halutaan vaan oikeuksia eikä velvollisuuksia.

Huh sori, oli pakko avautua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyllä/kyllä.

Ja työnantajavastaisi toisinpäin ihan saman.

Vierailija
12/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on hyvä joustava työnantaja ja hyvät edut, mutta kyllä keskikokoisen yritykseen henkilöstöön kuuluu myös henkilöitä jotka eivät välttämättä toimi aina oikein ja eettisesti Ne ovat kuitenkin näiden yksittäisten henkilöiden ratkaisuja, ei koko firman, en siis koe että yksittäisen henkilön toiminnan vuoksi firma olisi viholliseni. Meillä tälläinen henkilö työskentelee henkilöstöhallinnon johdossa, on tehnyt koko työuransa samassa firmassa ja kohonnut korkeaan asemaan pikkuhiljaa, siksi ilm. valta kohonnut hattuun ja luulee että pystyy sooloilemaan ohi tes:n ym. Kun työntekijät on nykyään valveutuneita niin hänen virheitään on huomattu ja sitten korjattu. Minusta aika noloa hänen kannaltaan. Jokaisen työntekijän kannattaa (olipa työnantaja mikä tahansa) tuntea alansa tes ja oikeudet.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/13 |
20.01.2019 |
Näytä aiemmat lainaukset

En. Pidin ennen esim. henkilöstöhallintoa noitalaumana, koska niin minulle oli opetettu. Kun sitten kävi niin, että minua kohtasi aivan järkyttävä menetys, työpaikalla oli iso osa siinä, että selvisin.  Sain kukkia kotiin. Henkilöstöjohtaja hommasi minut jonojen ohitse terapiaan ja sanoi, että ei tarvitse miettiä, pitä työterveyshuollon sopimuksessa lukee - hän fiksaa. Kun valittelin esimiehelleni sitä, kuinka huonoa laatua tein, hän sanoi, että tämä on väliaikainen notkahdus muuten upeassa suorituksessa - odotamme sinua kyllä. Jopa ylin johtajamme, joka on vähän sosiaalisesti kömpelö, mutta hyväntahtoinen insinöörityyppi, köhisteli hississä, että valitettavasti tietää, mitä käyn läpi ja toivoi kaikkea hyvää. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yhdeksän neljä