Mies "ei muista" normaaleja asioita minusta
Aloin miettiä mitä kaikkea mies unohtelee:
- Alkuvaiheessa unohti ikäni (meillä 2v ikäero). Kysyi ensin millos synttärit olikaan ja samalla paljonko täytätkään?
- Synttärit unohtuneet 3 vuotena neljästä
- Ei muista mistä ruoasta pidän (jota syön usein) ja toisaalta mitä inhoan. Ei muista gluteenittomuutta.
- Unohti minun harrastavan lukemista ja mitä keräilen
- Tuskin tietää vieläkään lemmikkieni nimiä, vaikka tullut monta kertaa esille
- Jos sanon tänään, etten vastaa huomenna klo 8-15 kun on menoa, hän unohtaa ja lähettää hämmentyneitä viestejä
Normaalia unohtelua vai?
Kommentit (26)
Mulla keskittymishäiriöisenä on noita samoja. On vaikea muistaa asioita, vaikka haluaisikin. Pitäisi melkein aina kirjoittaa ylös kaikki päivät ja tiedot. En itse esim muista kenenkään suvun syntymäpäiviä.
No ei ole normaalia. Käykö mies muutoin ihan täysillä, onko työelämässä tai kouluttautunut? Epäiletkö että unohtaa tahalteen?
Muut unohtamiset menettelee, muttajos sulla on keliakia, se pitäisi muistaa. Jos taas muuten gluteeniton, muistaminen on täysin vapaaehtoista. Lempiruuat, kuinka vanha olet?
Ap, siihen tottuu. Silloin tällöin v ... taa mutta rakastan miestäni enkä väliltä enää tiettyjen asioiden kohdalla. Viisi ja puoli vuotta takana.
Kuulostaa siltä ettei välitä sinusta.
En muista 25-sielun työpaikassa kaikkien nimiä, kolmen vuoden jälkeen. En myöskään mene vannomaan vaimoni silmien väristä, kait ne vaihtuvat riippuen mitä olen tehnyt, jättänyt tekemättä tai suunnitellut tekeväni.
Muistan puhelinnumeron 30-vuoden takaa.
Vierailija kirjoitti:
Muut unohtamiset menettelee, muttajos sulla on keliakia, se pitäisi muistaa. Jos taas muuten gluteeniton, muistaminen on täysin vapaaehtoista. Lempiruuat, kuinka vanha olet?
Gluteenittomuudelle on muitakin lääketieteellisiä, terveydellisiä perusteita kuin keliakia esim. Vuotava suoli ja siitä johtuvat autoimmuunisairaudet. Musta niiden olemassaolon unohtaminen ihan yhtä törkeätä, kuin keliakiankin unohtaminen.
Eivät ne ole miehelle tärkeitä asioita.
Yleensä menee niin, että kiinnostunut mies muistaa ja kun kiinnostus lopahtaa se sama mies unohtaa sen mitä tiesi ja saattaa alkaa taas muistaa, jos asiat korjaantuu. Mies unohti allergiani ja synttärini sen vuoden, kun meillä meni huonosti.
Me oltu miehen kanssa naimisissa 18v.Hän ei muista syntymäpäiväni,ikääni,hlötunnustani,että olen allerginen omenalle (juuri toissapäivänä toi mulle hampurilaisen omenalohkoilla).Yms.Eikä ikää ole kuin 40v,ei voi edes dementiaa syyttää.
Juu, terveyssyistä gluteeniton, ei tosin keliakia kyseessä. Ap
Sinänsä normaalia, että kaikki miehet/naiset eivät ole erityisen kiinnostuneita toisesta vaikka kimpassa haluavat olla (ikävää käytöstä tosin ja alleviivaa toiselle, että ei oikein kiinnosta). Joillekin esim. syntymäpäivillä ei ole väliä tai toisen postimerkkien keräilyllä. Ruoka-ainerajoitukset ja sovitut aikataulut pitäisi kyllä muistaa.
Mun 30v mies väittää ettei voi laittaa pyykkejä pois kun en muista missä on pyykeet tai lakanat.................
Luultavasti tuossa unohtelussa on kyse samanlaisesta laiskuudesta joka naamioidaan "unohtamiseksi".
Ei tarvitse järjestää mitään synttäreinä kun ei muista koska oot syntynyt. Ei tarvitse tehdä ruokaa, mitä ei tee mieli kun unohtaa toisen ruokarajoitukset.
Ihan normaalia. 20v avioliittoa takana, kun miehelle tuli ihan puskista, että en pidä, enkä ole koskaan pitänyt, päiväkirjaa. Synttärin muistaa, koska se on juhlapyhänä, varmaan unohtaisi senkin muuten. Tuskin tietää mun lempiruokia tai inhokkejakaan. Ihan yllätyksenä tuli sekin, että en juurikaan syö jäätelöä. Toissa viikolla.
Vierailija kirjoitti:
Me oltu miehen kanssa naimisissa 18v.Hän ei muista syntymäpäiväni,ikääni,hlötunnustani,että olen allerginen omenalle (juuri toissapäivänä toi mulle hampurilaisen omenalohkoilla).Yms.Eikä ikää ole kuin 40v,ei voi edes dementiaa syyttää.
Sinullakin on näköjään vaikeuksia muistaa käyttää välilyöntiä.
Vierailija kirjoitti:
En muista 25-sielun työpaikassa kaikkien nimiä, kolmen vuoden jälkeen. En myöskään mene vannomaan vaimoni silmien väristä, kait ne vaihtuvat riippuen mitä olen tehnyt, jättänyt tekemättä tai suunnitellut tekeväni.
Muistan puhelinnumeron 30-vuoden takaa.
Kenen puhelinnumero?
Ei minunkaan mies muista synttäreitä tai hääpäiviä. Äitienpäivänä ja jouluna ostaa sitten monella tonnilla koruja ja kauneushoitolan lahjakortteja ym. Ihan hyvä, ei tarvitsekaan.
Ihminen muistaa asiat joiden muistamista pitää mielekkääna ja jotka on silloin helppo muistaa. Olen minäkin näyttänyt monta kertaa vaimolle miten auton renkaat vaihdetaan, miten öljyn määrä tarkistetaan tai mihin reikään pissapojan neste kaadetaan. Silti pyytää minua vuodesta toiseen ne tekemään koska ei ole selvästikään motivaatiota oppia noita sinällään hyvin helppoja asioita.
Ihan normaalia.
Mä olen ollut vaimoni kanssa jo 20v kimpassa, välillä täytyy kysellä ihan itsestäänselvyyksiä.