Mistä syystä suomi on kohta kehitysmaa?
Kommentit (14)
Koksu ja kepu tuollaiseksi Suomen ja monet ihmiset ovat niin tyhmiä, etteivät tätä ymmärrä.
Kummasti ei ole juttuja Joulun ostovoimasta ollut vielä kuten aiemmin kun mitään ihan kovaa kuhinaa näytä olevan?
Meillä on kasvava vanhusväestö hyperkalliine hoivatarpeineen, supistuva työikäinen väestö ja aivan liian vähän lapsia ja nuoria, siis tulevaisuuden aktiivi-ikäisiä, jotka pelkällä olemassaolollaan tekisivät tänne investoimisen houkuttelevaksi.
Vierailija kirjoitti:
Vasemmisto yrittää kynsin hampain pitää kiinni jostain unelmasta, mihin ei vain ole varaa. Meno tulee olemaan kovaa seuraavan hallituksen aikana (tai jälkeen), hatuista kiinni leidit!
Joo, koksun, kepun ja persesuomalaisten, noiden Suomen vasemmistopuolueiden aikaudella, tänne alkoi virtaamaan ennätysmäärät maahánmuuttajia.
Neuvostoliiton uskonnot kieltävä politiikka oli muuten suurin syy, miksi maahánmuuttovirrat Eurooppaan pysyivät pitkään maltillisina. NL:n hajottua sitten alkoikin virtaamaan porukkaa Eurooppaan.
Koska kaikki omistus on myyty ulkomaille. Kohta rautatiet ja varmaan eduskuntaan. Voitot menee omistajille, eikä jää Suomeen pyörimään. Omistajilla ei ole kauheasti intressiä pitää palveluita yllä. Ottavat vain voitot niin kauan kuin sähkölinjat yms kestää. Sitten myyvät seuraavalle. Kunnes systeemi romahtaa ja valtion on pakko ostaa ne takaisin ja rakentaa uudestaan alusta pitäen. Siinä välissä ollaan kehitysmaana. Poliitikot myyvät, että saavat rahat oman kautensa uudistuksiin tms. Hyvin lyhytnäköistä.
Siitä syystä, ettet sinä mene töihin, vaan öyhötät päivät pitkät palstalla.
Lukutaito laskee, Pisa-tulokset tippuvat
Koulutus on ajettu alas. Koulutetuthan hakeutuvat täältä muualle mahdollisuuksiensa mukaan. Suunta on sinne kehitysmaiden suuntaan, jos pelkät vapaat käsiparit ja jalat ratkaisevat. Tieteeltä ei enää kannattane odottaa liikoja. Uusi Nokia syntyy todennäköisesti ennemmin jossain kehitysmaassa kuin Suomessa. Suomessa riittää nyt niitä samoja töitä, joita ennen ulkoistettiin niihin kehitysmaihin. Alkeellisen tason suorittavaa työtä riittää ihan jokaiselle. Luonnonrikkauksia meiltä ei kuitenkaan Afrikan tavoin löydy. Koulutetut ihmiset olivat joskus muinoin tämän maan suurin voimavara, mutta sellaisesta ajattelusta on kaikin keinoin hankkiuduttu jo eroon, koska tiede ei ole kansaa juuri miellyttänyt.
Kun ensimmäiset somal it tulivat Suomeen oli Holkerin hallitus jossa oli myös SMP mukana. Eli persujen esi-isä. Nyt irakilaisten aikaan oli Sipilän hallitus Persut mukana.
Ihan turha urputtaan jos tänne tulee joku hakemaan turvaa. Hallitus ei sitä voi estää. Oli tyyppi sitten Norjasta tai Virosta tai perslävestä, niin hakemus on käsiteltävä. Se käsitellään tiettyjen kriteerien mukaan. Siinä varmasti on liikkumavaraa, mutta väitän että ne tehdään tiukkojen kriteerien mukaan.
Ja passitonta on vaikea pakottaa maahan joka ei suostu ottamaan vastaan. Siksi tuetaan vapaaehtoista lähtemistä, koska se on kaikille helpoin.
Ei mistään syystä. Se että onko täällä kovinkaan kiva asua nykymenon jatkuessa onkin eri kysymys