Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lääkeannostus kokonaisena tablettina vai murskana?

04.12.2018 |

Onko väliä kuinka nauttii määrätyn tabletin? Kunhan määrä pysyy samana.

Tabletissa on ura mikä tarkoittaa että sen saa kuitenkin katkaista, pitäisi kai olla erikseen maininta jos tablettia ei saa edes katkaista?

Eli jos pienissä erissä nielee murskattua melkein sama kuin kokonaisen tabletin saisi vedettyä?
Sanotaanko tunnin sisään, on edelleen hyvin epämiellyttävää, mutta tulehduksen takia haluaisin noudattaa määräyksiä niin pitkälle kuin kykenee.

Minulla on kuitenkin syljen kanssa ongelmia, eli kuiva suu, tätä en tullut ajatelleeksi lääkärissä ollessa, jatkossa tiedän sitten mainita asian.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

En osaa sanoa itse kysymykseen mitään, mutta miten kuiva syy liittyy lääkkeen ottoon? Veden kanssahan ne otetaan.

Vierailija
2/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hei!

Riippuu varmaan vähän lääkkeestä. Mulla meni migreenilääke kerran murusiksi kun otin sen pois pakkauksesta. Nielin ne murut. Ilmeisesti imeytyminen oli murusilla paljon nopeampaa kuin kokonaisella pillerillä, koska sain ihan järkyttävät sivuvaikutukset lääkkeestä. Mietin jo päivystykseen hakeutumista. Eli riippuu varmaan lääkkeestä. Varminta olisi kysyä lääkäriltä. Ja depot-kapseleitahan ei tosiaan saa katkaista, mutta sinun pillereissä oli se ura.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Riippuu lääkkeestä.

Osa lääkkeistä (murusina) saattaa imeytyä liian nopeasti jo suussa/nielussa, joilloin vaikutus saattaa olla aivan vääränlainen. Kokonaisina otetut tablettien kohdalla imeytyminen tapahtuu pääasiassa hitaammin ja yleensä vasta mahalaukussa, kuten on suunniteltu.

Löytyisikö lääkkeen pakkausselosteesta mainintaa asiasta?

Vierailija
4/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

En osaa sanoa itse kysymykseen mitään, mutta miten kuiva syy liittyy lääkkeen ottoon? Veden kanssahan ne otetaan.

Kun ei uppoa vedelläkään, kyseessä on antibiootti kuuri, todella isoja tabletteja, eli kyllä se nyt vaan liittyy, tuntuu aina tabletit jäävän jumii ja tulee oksennus reflexi, että näin

Vierailija
5/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täytyy varmaan käydä uudestaan lääkärillä keskustelemassa asiasta, kaikella järjellä tuollainen murskakin päätyisi samaan  paikkaan kuin kokonaisena nieltynä?

Vierailija
6/6 |
04.12.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Soita apteekkiin, siellä osataan neuvoa (ja kuuluu ihan toimenkuvaan vastata tuollaisiin).

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kuusi kolme viisi