Noin 50 v. Millaista musiikkia kuuntelet?
Toisen ketjun innoittamana: kuuntelemasi bändit/artistit, tai tyylisuunnat yleisemmin?
Kommentit (58)
En ole vielä 50 mutta kuuntelen klassista aika laidasta laitaan, renessanssista 1900-luvulle mutta harvemmin nykymusiikkia.
Muukin musiikki käy silloin tällöin - pidän esim. fadosta, lattarimusasta, soul- ja rock-klassikoista - mutta vain sosiaalisissa tilanteissa. Yksin ollessa valitsen aina klasaria.
Mozart, Wagner, Bach, Grieg, Petri Nygård, RHCP, Aretha Franklin, George MIchael, Avicii, EDM noin yleisesti, Kraftwerk, Ismo Alanko, Foo Fighters, Amy Winehouse, latinopop, Clash, Rammstein, vanhat italialaiset iskelmät, vanha rap, Pet shop boys... En jaksa jatkaa, mutta tuolleen laidasta laitaan.
Vierailija kirjoitti:
Laidasta laitaan. Tylsästi sanottu, mutta jos on hyvä biisi, niin se on hyvä. Tällä hetkellä soittolistalta löytyy mm. 6ix9ine, Xxxtentacion, Ski Mask The Slump God, Moby, Chief Keef, Machine Gun Kelly, Limp Bizkit, Tiesto, Lana Del Rey ja Denzel Curry.
No näin. Vastaaja 3.
En oikeastaan mitään. Nuorena oli toisin, ja vielä Vuosikymmen sitte kuuntelin radio aaltoa tms radiota, mutta nykyään olen hiljaisuudessa.
Olen jämähtänyt pitkälti kotimaiseen. Ismo Alanko, Vesterinen yhtyeineen, Tuomari Nurmio, J. Karjalainen, Juice, Anssi Tikanmäki, Laura Sippola, Apulanta, Haloo Helsinki esim. Ulkomaista kuuntelen, kun radiosta sellaista tulee. Ostan cd-levyjä edelleen.
Metallicaa! :D
No, harvemmin enää, mutta joskus sentään. Klassista renessanssista romantiikkaan, sinfonista metallia, kotimaista poppia, ei kuitenkaan ihan näitä Sanni-luokan teinitähtösiä, Rainbowta, Dioa, Amaranthea, virsiä (kyllä, ihan vapaaehtoisesti). Sen tuhannesta musiikinlajista löytyy hyviä biisejä. Ja kaikki, mitä edellä luettelin, ei ole yksinomaan hyvää. Sinfonisessa metallisakin - esimerkiksi - on bändejä ja biisejä, joista en pidä. Räppiä en kuuntele. Arvoisat räpin ystävät, antakaa anteeksi pieni provoni: minusta se ei ole musiikkia lainkaan, vaan rytmistä runonlausuntaa. Sellaisenaan se varmaan on joskus arvokastakin.
Lenny Kravitz, RHCP, Adele, Madonnalta ainoastaan Ray of Light -albumi, Leonard Cohen, Skunk Anansie
Klassista, jazzia, folkia, perinteistä raskasta rockia kuten Led Zeppeliniä, progea, Bowieta, Nick Cavea, Kate Bushia, First Aid Kitt´iä, Midlakea, suomalaisia klassikkoja kuten Davea, etnoa (flamenco, aasialaiset perinnesoittimet, Mari Boine, Milladoiro...), bluesia - mitä näitä kaikkia nyt onkaan.
Just nyt huudatan Coldplaytä autossa menee matka töihin mukavasti.
Hassisen Konetta, Hanoita, Queenia, Duraneita, Pavarottilta mitä vaan mutta känni-illan kruunaa E Lucevan le Stelle, Mozartia nostalgiaksi (rakastin Taikahuilua lapsena, Requiemia teinina).
Olen 47, joten kuulunen kysymyksen kohderyhmään.
Kuuntelin nuorempana paljon musiikkia, mutta peheellistyminen vei vuosiksi kuutelurauhan, joten musan kuuntelu ei ole vuosiin kuulunut kovin kiinteästi elämääni.
En ole koskaan osannut kuunnella musiikkia taustameluna, vaan keskittyen.
Teininä hurahdin melodiseen heavyyn, levykokoelmastani löytyvät kaikki vanhat Iron Maidenin, Judas Priestin, Dion ja Black Sabbathin levyt.
Musiikkimaku on myöhemmin laajentunut mm. bluesiin, folkiin, monenlaiseen vaihtoehtorockiin, progeen, jazziin ja myös klassiseen.
Pitkästä aikaa kasasin stereolaitteiston harrastehuoneeseeni, viimeksi taisin kuunnella Jethro Tullia.
Kuuntelen aika paljon listahittejä Kissiltä ja NRJ:ltä. Sitten kuuntelen klassista kun haluan rauhallisempaa musiikkia. Reggae, reggaeton ja techno uppoaa, samoin elektroninen musiikki ja pop. Aika monipuolinen musamaku mulla. Parhaimmat biisit ei oo - yllätys yllätys - kasarilta, vaan ihan esim. nykyhitit on hyviä. Tietty välillä on kiva fiilistellä nuoruudenaikaisen musan parissa. Kieltämättä kasarilta niitä helmiäkin löytyy.
Klassista, oopperaa, keskikaikaista kirkkomusiikkia, suomalaista iskelmää (Juha Tapio, Kaija K, Chisu, Juice Leskinen, Haloo Helsinki, Jenni Vartiainen) Abba...
Vierailija kirjoitti:
Laidasta laitaan. Tylsästi sanottu, mutta jos on hyvä biisi, niin se on hyvä. Tällä hetkellä soittolistalta löytyy mm. 6ix9ine, Xxxtentacion, Ski Mask The Slump God, Moby, Chief Keef, Machine Gun Kelly, Limp Bizkit, Tiesto, Lana Del Rey ja Denzel Curry.
No johan oli tosi "laajat" laidat :D
Juuri näin ajattelen kuin yllä että nykymusa on yhä enemmän rumpukompin päälle lausuttua runoutta. Tässä kohtaa meikäläisen joustavuus loppuu. Pidän kaikesta musiikista jossa on melodia.
Bowie ollut idolini kohta 40 vutta.
Suomalaisista mm.22 pistepirkko.
Laidasta laitaan. Tylsästi sanottu, mutta jos on hyvä biisi, niin se on hyvä. Tällä hetkellä soittolistalta löytyy mm. 6ix9ine, Xxxtentacion, Ski Mask The Slump God, Moby, Chief Keef, Machine Gun Kelly, Limp Bizkit, Tiesto, Lana Del Rey ja Denzel Curry.