pph:n palkasta kysymys!
eli meillä lapsi hoitosopimuksen mukaan pph:lla enintään 10 päivää/kk. Pienentääkö pph:n palkkaa se, jos hoitopäiviä tulee alle 10? Ärsyttää vaan, kun pph yrittää väkisin saada joka kuukausi tuon 10 hoitopäivää täyteen, vaikkei meillä olisi siihen aina tarvetta. Käsitykseni mukaan tuo ENINTÄÄN sana jättää sen liikkumavaran, ettei hoitopäiviä tarvitse olla kymmentä joka kk.
Kommentit (30)
Joissakin ollaan hirmuisen tarkkoja, että jokaisella hoitajalla on tuo 4 alle kouluikäistä + yksi eskarilainen.
Joissakin eskareita tai puolipäiväisiä ei ole ja hoitajalla on 4 kokopäivälasta.
Yhä useammassa kunnassa hoitajalla on se 5 lasta kerralla hoidossa. Tuo on se _ehdoton_ yläraja, joka voidaan lain puitteissa vielä hyväksyä. Siellä kun on maininta " tilapäinen" ja senhän nyt voi jokainen käsittää miten haluaa.. jonkun mielestä se on pari tuntia, toisen mielestä kaks kuukautta..
Lisäksi, jos hoitajalla on omia alle kouluikäisiä lapsia, he vievät luonnolliseti yhden hoitopaikan jokainen. Kuitenkin, jos on kaksi hoitajaa, joista toisella ei oo omia lapsia ja toisella on 2, niin se viides " harmaan alueen lapsi" usein sijoitetaan sille, jolla niitä omia on. Jokainenhan kun tietää, että sitä omaa on helpompi hoitaa kuin toisen lasta.
Käytännössähän jollain hoitajalla voi olla jopa 12 eri lasta kirjoilla, siinä on vain kova työ sumplia hoitoajat niin, ettei paikalla ole kerralla 5 lasta enempää. Mikäli näin kuitenkin käy, että hoitolaisia onkin muutaman tunnin ajan vaikkapa 7, on kunta velvollinen lähettämään sinne toisen hoitajan avuksi.
Palkkauksesta sen verran, että sekin vaihtelee kunnittain. Meillä esim. ei makseta kuin läsnäolopäivistä. Joissakin maksetaan varausten mukaan ja joissakin maksetaan esim. läsnäolo + hoitolapsen sairaspäivät.
Palkka riippuu lasten määrästä ja siksipä moni hoitaja ottaa ihan mielellään sen 5 lasta, kunhan ryhmäkokoonpano on sellainen, että sen kanssa hyvin pärjää. Siis kellekään ei sijoiteta esim. viittä alle 2-vuotiasta!
Joissakin kunnissa voi olla erityisiä ikäjakoja, esim, alle 1,5-vuotias vie 1,5 paikka hoitajalta jne. Variaatioita siis riittää.
T. Toinen pph-ohjaaja
esimiehensä jos lapselleni sattuu jotain päivähoidossa ollessaan. Siis jos hoitajalla liikaa lapsia. Ja lapsia on liikaa jos on 5 hoitolasta (viides saa olla eskari/koululainen puolikkaana).
Vierailija:
ainakin meidän kunnassa perhepäivähoitajan palkka riippuu aina siitä, että montako hoitolasta on ja jokaisella on 4,5-5 lasta hoidossa. Ja tuo puolikaskaan ei aina ole eskarilainen vaan voi hyvin olla pienempikin. Varalapsia joskus on ja joskus ei.T: Nyt ä-lomalla oleva pph
Et siis ole perehtynyt oman alasi lainsäädääntöön? Miten voi olla mahdollista että tuollainen ihminen edes saa lapsia hoitoon?
Meillä oli myös enintään kymmenen päivää sopimus, mutta läheskään aina ei tullut sitä kymmentä päivää. Maksettiin silti siitä kymmenestä päivästä. Kerran meni kaksi päivää yli, mutta hoitaja otti lapsen silti ilman ylimääräisiä maksuja.
Hoitaja oli kyllä yksityinen. Kai siinä jotain lakia rikottiin jos hoitaja joutui valehtelemaan jonnekin hoitopäivistä, mutta se taas ei sitten meidän ongelma ollut kun ei ilmeisesti ollut ongelma hoitajallekaan.
Kuinka voit kirjoittaa noin? Tuohan on törkeetä. Ymmärrän, että pph:n palkka on pieni mutta ei sitä palkkaa voi kasvattaa rikkomalla lakia. t. kunnallinen pph
Kyllä ne ohjeistukset tulee paljon ylempää, sieltä, missä kunnan rahat jaetaan.
Jos niitä hoitajia ei ole eikä kunta niitä lisää halua/pysty palkkaamaan, niin silloin lapsia on ylipaikoilla.
Ihan sama homma on vanhuspuolellakin.
Joka paikassa miltei sama systeemi, harvat siitä vaan avoimesta puhuu.
pphoitaja minäkin
Lapsi tarvitsee hoitopaikan, kun vanhemmat menee töihin.
Ainoa paikka, jota tarjotaan on pphoitajan viides lapsi.
99% vanhemmista ottaa sen paikan.
Näin se vain menee.
Vierailija:
Yhä useammassa kunnassa hoitajalla on se 5 lasta kerralla hoidossa. Tuo on se _ehdoton_ yläraja, joka voidaan lain puitteissa vielä hyväksyä. Siellä kun on maininta " tilapäinen" ja senhän nyt voi jokainen käsittää miten haluaa.. jonkun mielestä se on pari tuntia, toisen mielestä kaks kuukautta..
Enää ei pph:n kohdalla ole mainintaa tilapäisestä ylityksestä. Ja se puolikas saa todellakin olla vain joko eskarilainen tai iltapäivähoitoa tarvitseva koululainen.
Vierailija:
Kyllä ne ohjeistukset tulee paljon ylempää, sieltä, missä kunnan rahat jaetaan.
Jos niitä hoitajia ei ole eikä kunta niitä lisää halua/pysty palkkaamaan, niin silloin lapsia on ylipaikoilla.
Vaikka kuinka kunnanisät ohjeistaisivat muuta, vastuu on ohjaajalla.
Niin miksi pph ei voisi vain merkata lapsen olleen hoidossa sen 10 päivää? Ei pieni huijaus maata kaada.
elokuulla sitten pyysivät jatkamaan ja minulle tehtiin työsoppari 30.6.2008 asti.
Minulla itselläni on 2 lasta, 7v ja 3v. Sanoin, että voin ilmeisesti ottaa 3,5 lasta niin ohjaaja sanoi, että meillä ei oo enää puolikkaita käytössä vaan voin ottaa 4 lasta, koska esikoinen on koulussa.
Varmistin vielä, että en halua ottaa ylipaikkalaisia vastuukysymyksen vuoksi, JOS jotain sattuisikin. Hän vastasi, että asia on ok.
Luotin siis sokeasti ohjaajaani ja vasta nyt alan tajuta, että minua on kusetettu. Aion soittaa heti maanantaina toimistolle ja vaatia vastauksia. JOS kerta tuo 4+eskari on lakisääteinen niin minullahan on yks lapsi koko ajan ylipaikalla. Tosin, niin täällä on kyllä kaikilla muillakin hoitajilla. Päiväkodissa on 3 hoitajaa ja 20 lasta, liekö sekään sallittua?
Itse olen valmistunyt -96 lähihoitajaksi, sen jälkeen tehnyt töitä missä milloinki, omalla alallani en juurikaan. Silti minut katsottiin heti päteväksi hoitajaksi. Tosin, tunnen sellainen käytännössä olevanikin, hyvin tyytyväisiä ovat olleet sekä hoidokit että heidän vanhempansa.
Lakiin en ole perehtynyt, kuvittelin, että riittää kun hoidan hoitolapset kuin omani.
Ongelmaa ei ole, ellei satu vahinkoa. En ymmärrä esimiehiä jotka eivät noudata lakia.
Naapurin rouva haki 2-vuotiaalle pph:lta paikkaa ja onnekseen saikin. Sitten sanoi perhepäivähoidonohjaajalle, että lapsi olisikin 3-4 pv/vko, niin ohjaaja sanoi suoraan, ettei se sovi tässä tapauksessa, koska hoitaja tarvitsee palkkansa ja kokopäiväpaikalle on tulijoita moninkertaisesti. (perhepäivähoitajia alueella varmaan yksi 100 päiväkotipaikkaa kohden)
Vierailija:
Meillä lapsi oli ns. vuorolapsi ja aina pph:t narisivat liian vähistä tunneista yms. Mutta meille tärkeintä on hyvinvoiva lapsi ja sitä lapsi on saadessaan olla kotona! Hoitopaikka on vain säilytyspaikka lapsille vanhempien ollessa pakotettuja olemaan töissä ;-DEli tottakai te itse määräätte tahdin, ei pph!
Itse en näe ongelmaa siinä, että hyvällä, innostuneella ja vastuuntuntoisella hoitajalla on 5 lasta kokopäiväisesti. Onhan päiväkodeissakin usein jopa 7 lasta/aikuinen ja ihan pieniäkin, alle 2-vuotiaita ainakin siskoni työpaikalla 4/hoitaja.
Minulla itselläni on 5 lasta, joista vanhin on eskarilainen. Muuta lapset 2x 4v, 2v ja 11kk. Uusi vauva syntyy elokuussa, jos kaikki menee hyvin.
Ei minulla ole ollut koskaan ongelmia pitää lapsista huolta. Pystyn liikkumaan heidän kanssaan kävellen tai autolla, kylässä, kaupassa, leikkikentillä. Puen, riisun, vaihdan vaippaa, leikitän, sylittelen. Siinä sivussa teen ruuat ja kotityöt. Ja valvon myös yöt ja hoidan, vaikka joku on sairaana. Tätähän pph ei tarvitse tehdä.
Toki jossain täytyy mennä raja, mielestäni se kuitenkin voisi olla 5 neljän sijaan.
Pph tarvitsee elantonsa, varmasti hänellä on pakolliset menonsa kuten meillä kaikilla.
maksun vain hoitopäivien mukaan.
Peruspalkka kuukaudessa on minun kohdallani (hoidettavia 4 kokopäiväistä) 1326,19. Jos esim jossain kuussa tulee 4 päivää, ettei ole kuin 3 lasta, niin se sitten vähennetään tietyllä laskukaavalla seuraavan kuun palkassa.
Kulukorvaukset maksetaan myös sen mukaan, montako lasta on hoidossa ollut.
Eli lapsi on kotona aina kuin voi. Se menee pph:n näkökulman edelle, luonnollisesti.
Meidän kunnassa on joko kokopäivähoidossa tai sitten puolipäivähoidossa ja asian ratkaisee hoitotuntimäärä, jos alle 30t viikossa niin on puolipäiväinen, tuntikin lisää niin on kokopäivähoitoinen.
ainakin meidän kunnassa perhepäivähoitajan palkka riippuu aina siitä, että montako hoitolasta on ja jokaisella on 4,5-5 lasta hoidossa. Ja tuo puolikaskaan ei aina ole eskarilainen vaan voi hyvin olla pienempikin. Varalapsia joskus on ja joskus ei.
T: Nyt ä-lomalla oleva pph