Teen kolmivuorotyötä hoitoalalla. Vakipaikka ollut
Jo yli 10v. En tahdo enää jaksaa vuorotyötä janvarsinkin yöt käyvät psyyken päälle. Öitä on pakko tehdä. Esimies on sanonut että jos ei tee öitä niin pitää mennä muualle töihin. Pääsisin ehkä töihin ihan muulle alalle lähemmäs kotia, mutta palkka tietty paljon huononpi. Työlomaa ei työnantaja anna, vaan ainoa vaihtoehto on irtisanoutuminen. Mitä ihmettä tekisin?
Kommentit (3)
Yhteys työterveyteen. Siellä puhut miten kolmivuorotyö ei enää sovellu ja jos saat mukaasi lausunnon että näin on, tulee työnantajan ensisijaisesti tarjota sellaista työtä mikä soveltuu. Tosin jos sitä ei löydy mitenkään päin (ja tämän pystyy työnantaja aukottomasti todistamaan) on samalla irtisanomisperuste.
Jos on väh. 8-vuotta työhistoriaa kuten sulla on ja vähintään 1-vuosi nykyisellä työnantajalla niin lähde opintovapaalle aikuiskoulutustuen turvin opiskelemaan uutta ammattia.
Ehkä kannattaisi etsiä toinen työ.