Millaisia ovat karjalaiset?
Kommentit (209)
Pohjois- ja eteläkarjalaiset ovat aivan erilaisia.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Puhelias karjalainen on myytti.
Ei ole! Mummini oli karjalainen ja juttua ja naurua riitti. Samoten ruokaa, yksikään vieras ei poistunut talosta jossei ollut saanut syödäkseen. Tykkäsi kovasti veisata virsia ja kutsui lauluporukan kotiinsa ja oli valmistanut sellaset herkkutarjoilut että oksat pois. Kaipaan suuresti Sua Mummi-rakas. RIP.
Voidaan kysyä mikä tässä nyt on sitä niin kovin karjalaista? Mun mummo ei ollut karjalainen ja oli hyvin samanlainen.
Karjalan evakkoja.
Jotka siis käyttäytyy kuten muutkin suomalaiset. Eli ei ole eroa muuta kuin kotipaikka.
Ei kaikki karjalaiset ole mitään iloisen, nauravan ja itkevän karjalaisen stereotyyppejä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Oliko niillä oikeesti sen kokoiset maa-alueet Karjalassa kun täällä valtio heille antoi ja ilmoittivat olleen.
Oikeasti isommat maa-alueet oli siellä Karjalassa. Valtio ei antanut yhtä isoja tiloja, kuin mitä Karjalassa oli ollut.Ei valtio mitään antanut vaan pakkolunasti muilta.
Niinhän se on ollut tehtävä. Pakkolunastus koski maan-tai tilojen omistajia, joilla oli mistä ottaa. Omat sukulaiseni saivat ns. kylmän tilan, jossa ei ollut asuttu vuosikausiin. Kyllä he siitä hyvän maatilan tekivät.
Oma karjalaismummoni ei ollut kovin puhelias, mutta ruokaa oli aina pöydässä vieraille.