Olen etsinyt uusia työntekijöitä jo 8 vuotta, yhden olen löytänyt
Kumma kun ei työt kiinnosta, sanovat vaan että liian paljon työtä ei jaksa.
Kommentit (40)
Mikä ala ja työnkuva? Palkka? Ongelma varmaan siinä että nämä kaksi ei kohtaa.
Tietenkin on liian paljon työtä, jos yksi tekee kaiken.
Järkeviin paikkoihin on hakijoita aina. Ei tarvitse ollaan yhtään työtöntä koko maailmassa, mutta silti hakijoita löytyy. Jos ei ole sopivan koulutuksen omaavia kokeneita hakijoita, sille ei kukaan mahda mitään. jos vielä pitäisi saada työllistämistukea, se on liikaa vaadittu.
Onko tämä taas sarjassa ääri kapitalisti siihen asti kun puhe tulee palkasta jonka jälkeen muuttuu kommunistiksi
Nyt on kyllä firmassa paljon vikaa, jos kukaan ei halua sinne töihin.
Parturi-kampaaja palkka 2500-3000eur. Minusta ihan ok palkka just valmistuneelle.
Ap
Vierailija kirjoitti:
Parturi-kampaaja palkka 2500-3000eur. Minusta ihan ok palkka just valmistuneelle.
Ap
Tulen mielelläni töihin. Ei varmaan haittaa, ettei minulla ole mitään koulutusta alalle.
Mistähän sinä niitä työntekijöitä olet etsiskellyt?
Vikaa on sinussa eikä työnhakijoissa, jos tuossa ajassa ei enempää rekrytointeja ole tullut. Vaan eipä tuo näytä sinua huolettavan. Ei ole yritys kasvuvaiheessa.
Jos työajat tessin mukaiset, eli tuohon rahaan ei tarvi puskea mitään 60 tunnin työviikkoja ja liikeesi ei ole missään keskellä korpea, niin taatusti olisi tulijoita.
Mutta kun oikeasti tätä työmaata ei ole olemassakaan, muuta kuin aloittajatrollin kuvitteellisessa maailmassa, niin eihän silloin voi olla tulijoitakaan. Inhan se kuitenkin hienoa kaikella tapaa yrittää syyllistää työttömiä, ihan kuin Sipilän hallitus ei sitä jo tapeeksi tekisi.
Vierailija kirjoitti:
Parturi-kampaaja palkka 2500-3000eur. Minusta ihan ok palkka just valmistuneelle.
Ap
Tuossa 8 vuoden aikana olisit voinut oppisopimuksella kouluttaa montakin osaavaa tekijää.
Vierailija kirjoitti:
Parturi-kampaaja palkka 2500-3000eur. Minusta ihan ok palkka just valmistuneelle.
Ap
Mutta koska työtä on liikaa, niin onko sitä sitten oikeasti minkäverran? Ma-la ilman vapaata?
Yritys toiminut vuodesta 1973, olen jatkanut sitä vuodesta 1990. Olis kiva joskus lomaillakin, muttei onnistu kun ei löydy työntekijöitä. Kokeilijoita ollut useita, sanovat parin kk jälkeen, liian raskasta, selkää jalkoja särkee, ei jaksa seistä koko päivää jne. 90 prossaa lähtee muulle alalle kouluttautumaan. Mikä on se ala, jossa saa huippu palkkaa ja on helppoa?
Työntekijöitä mulla on jo useita, olleet jo vuosia kaikki mutta asiakasmäärät kasvaa. Pitäs saada lisää työntekijöitä.
Millainen määrä tunteja viikossa? Työajat? Vaikea kyllä uskoa että asia on niinkuin väität.. missä kampaamosi sijaitsee?
Itsetunto ei riitä tuohon työhön.
Aloitus on ainakin palkan osalta surkea provo, sillä
"Keskimääräinen kuukausipalkka tehtävänimikkeelle Parturi-Kampaaja on 1900 euroa kuukaudessa. Keskimääräiseen kuukausipalkkaan vaikuttavat monet tekijät kuten työtehtävä, toimiala ja työkokemus."
Lainaus on netistä hakusanoilla "parturi kampaaja palkka" ja löytyy seuraavasta linkistä: https://tyopaikat.oikotie.fi/palkkavertailu/Parturi-Kampaaja
Parturikampaaja on kyllä siitä hankala että tuolle alalle hakeutuu narisevat pissikset joista ei saa kunnon työntekijää ennen kuin aikuistuvat joskus kolmenkympin paremmalla puolen, ja muita kiusataan niin paljon että lopettavat kesken.
Vierailija kirjoitti:
Kumma kun ei työt kiinnosta, sanovat vaan että liian paljon työtä ei jaksa.
Jos huolisit vanhempaa väkeä niin löytyy huutaen. Itse palkannu 2 vuoden aikana 14 uutta työntekijää LVIS firmaani. Kaikki nämä viimeksi tulleet on 52-58 vuotiaita. Kaikki ihmetteli kun palkkasin heidät. Kaikki tuli sillä asenteella että ainakin päässyt haastatteluun. Kaikille olen sanonut että kokemus ratkasee mun hommissa. Mulla tossa noin 500 vuotta työkokemusta ja kaikki opettaa nuorempia alan eri kikkoihin mitä ei koulussa opeteta. Minä tässä voitan, kun maine kasvaa entisestään hyvän jäljen takia.
Pistä nyt hyvä ihminen firman nimi ja yhteystiedot tänne jos aikuisten oikeasti tarvitset työvoimaa ja et ole 8-vuoteen onnistunut ketään löytämään!!
Maksa niille palkkaa niin alkaa löytymään.