Olen 14 v ja menkat ei ole vieläkään alkaneet. Oon kuullu tarinoita ku joku on joutunu lääkärille sen takia en haluis.
Auttakaa !! Mulla jossain vaiheessa tuli jotai tumman ruskeeta juttuu mut siitä on jo 3kk ja ei sen jälkee mitää. Mun rinnat kasvoi ehkä kun olin 12v ja ei oo siitä enää kasvanu. Auttakaa haluun tietää onks tää normaalii vai pitääkö huolestua.
Kommentit (12)
Ei tarvi vielä huolestua. Mutta jos syksyllä vielä huolettaa, kysäse kouluterkkarilta.
Siinä vaiheessa kun 16-vuotiaana ei ala niin voit alkaa huolestua. Vielä ei ole kiirettä
On normaalia. Minun kolmella tyttärellä alkoi kaikilla 14-15v. Huoli pois, ruskea vuoto ennakoi jo kuukautisia.
Eikö rinnat kasva kuukautisten kanssa?'
Älä stressaa. Normaalia on. Jos ei vielä 16-vuotiaanakaan ole niin sit mene lääkäriin.
Ei kannata huolestua ennen kuin olet 16v. Menkkojen välissä voi olla aluksi suuriakin eroja. Itellä alko jo 11v. lokakuussa ja tokat tuli kesäkuussa.
Ei tää oo mikään Bees & Honey palsta.
Mene lääkäriin, jos asia vaivaa sua. (Itse suostuin samasta asiasta lääkäriin vasta joskus 17 vuotiaana.)
Kirjoita lapulle asiat ja kysymykset, joita haluat kysyä lääkäriltä, jos pelkäät, ettet saa asiaasi sanottua siellä.
Omg! Yhelle mun frendille tehtiin niinkö just tollasen vaivan takii alapääamputaatio.
Mä olin lähes 16. Seuraavat tuli ekoista puolen vuoden päästä. Tissejä ei ollut silloin eikä ole vieläkään (eli ei liity tissit asiaan). Nyt 31, ihan tavisämmä ja äiti.
Ihan normaalia, itsellä alkoi joskus 16v iässä. Lisäksi se on alkuun hyvin epäsäännöllistä että jää pari kk "välistä", mutta tasaantuu vuosien mittaan.