Hääpuku - istuvuus rintojen kohdalta..
Minulla on pienet rinnat ja laitan hääpuvun alle "kananfileet", jotka eivät ainakaan yhtään tuo lisäkokoa. Onko mekkoon mahdollista ommella jonkinlaiset kupit mekon sisään? Olen googlannut, että liivit ommellaan sisään, jos ei käytä liivejä. En kuitenkaan halua tuplaliivejä vaan ihan sellaiset ohuet kupit, mitä usein urheiluliiveissä on tai ohuissa toppiliiveissä (2 erillistä ohutta pehmustetta, mitkä pesussa lähtevät helposti). Onko kenelläkään tietoa? Ei löydy oikein kenenkään ompelijan sivuiltakaan..
Kommentit (6)
Sama ongelma täällä. Vaikken edes koe olevani ihan minimaalisesti varustettu (70C). Itse päädyin sitten päätynyt pukeutumaan venekaula-aukkoiseen hääpukuun.
Luulisi, että ompelija voi ommella puvun alle jotkut kevyet kupit, mitkä antavat vähän lisäkokoa ja kauniimman muodon.. näin ainakin meinaan kysyä, sillä näytän ihan rinnattomalta puvussa ja puku törröttää ketun nokan näköisesti. Ja kupit ovat ihan tyhjät.
Ap
No mutta eikö kannattaisi valita puku joka itselle sopii?
Lattarintaisille on paljon malleja joita rintavan ei kannata käyttää: korkeat pääntiet, brodeeratut, röyhelöidyt ja rypytetyt etumukset ja muut.
Varmasti joku korsettityyppinen tai avokaulainen vain korostaa sitä mitä puuttuu.
Ei ole avokaulus. Pukua kokeiltaessa puku istu hyvin, mutta se olikin isoa kokoa. Tilattu pukuni saapui ja se on rintojen kohdalta iso. Tietty sitä pienennetään, mutta ajattelin, että istuisi paremmin jos siellä olisi jokin pieni muotia tuova pehmuste..
Lisäyksenä vielä, että en halua mitään tilatun näköistä, vaan enemmänkin kauniin muodon. Puvussa on valmiiksi aika terävä ommel rintojen kohdalla ja näyttää kolmion kärjeltä.. jos puvun alle laittaisi ohuen irtolupin, Niin puku istuisi nätimmin. Pitää kysellä ompelijalta, mutta kyselen ensin täältä, jos joku tietäisi