Onko aktiivimalli kuritukset vain Suomessa syntyneille?
Miksei se ole sitten kaikille jotka saa työttömyydstä Kelan tukia? Eiks se eriarvoista jos vaikka Suomeen muuttanut saa enemmän kun häntä ei leikkaukset koske? En ymmäärä.
Kommentit (7)
Mistä olet saanut sen käsityksen että ei koskisi ulkomaalaisia?
Eiköhän samat säännöt koske kaikkia työttömiä työnhakijoita. Tietty jos hakee turvapaikkaa, ei taida olla edes mahdollista hakea töitä.
No jos lukee keskusteluja niin ainakin sellasen kuvan saa, että on ainakin helpompi täyttää ehdot.. Onko kenties heille enemmän kotouttamis ym kursseja.
Koskee myös ma muja. Minulta on muutama tullut kysymään, löytyisikö meidän firmasta töitä ja kertoneet aktiivimallista.
Olen huolto"mies".
Ja on meille nyt muutamia otettukin ulkotöihin.
Koskee kaikkia, tosin heille järjestetään kursseja, joihin ei suomalaiset pääse.
Vierailija kirjoitti:
Joku irakilainen ainakin valitti videolla että hirveen epäreilua tällainen tukien leikkaaminen kun enhän minä tänne tullut töitä tekemään.
Nyt tuli iso naurunpyrskähdys :D
Tuli mieleeni syksyltä 2015 A-studio, joka vieraili Joensuun yössä. Pari geelitukkaa kertoili yökerhon ovella, miten täällä on kaikkea kivaa, jota kokea. Itsellekin tuli se vaikutelma, ettei koskenut työntekoa.
Joku irakilainen ainakin valitti videolla että hirveen epäreilua tällainen tukien leikkaaminen kun enhän minä tänne tullut töitä tekemään.