oletko missannut jonkun työn tatskan tai lävistysten takia? mikä työ yms?
Kommentit (8)
Onko vielä niin suvaitsemattomia ihmisiä todellakin olemassa, etteivät valitsisi ihmistä tatuoinnin takia, vaikka tämä olisi muuten pätevä ja etevä?
Siksi luovuin lävistyksistäni.
Tatuoinnit saan taas peittoon ihan t-paidalla.
enpä oikein usko, tänä päivänä??
ja miksi siis ei saa olla, mikä on se SYY?
Mikä on minusta täysin naurettavaa. Voitaisiin jo herätä tästäkin konservatiivisuudesta.
Ymmärrän lävistyskiellon hygieniasyistä terveydenhuoltoalalla ja elintarvikealalla.
Työssä olisi ollut myös asiakaspalvelua. Hylkäsin myös yhden jolla oli violetti tukka ja goottityyli. Pieni siro tatska ei ehkä haittaisi, mutta riippuu missä se on. Usein tatskat näyttävät suttuisilta ellei niitä katso ihan läheltä.
Tatuointeja ja lävistyksiä pidetään niin kauan asiattomina, kun niitä ei näy ja niihin suhtaudutaan noin.
Onhan aiemmin esim. housuihin pukeutuneita naisiakin pidetty asiattomasti ja siveettömästi pukeutuneina.
Onneksi edistystä tapahtui - edes joskus.
Että miksi huulikoru olisi yhtään epäsiistimpi, kuin korvalävistykset?? En käsitä, kerropa 8!
Kun olin lastenhoitajana töissä, suunnittelin kielilävistystä (minulla oli ennestään alahuulessa lävistys). Kysyin sitten suoraan johtajalta, että onko OK että otan kielilävistyksen.
Ei ollut. Työsuhde olisi kuulemma pitänyt purkaa, sillä lävistys ei olisi ollut asiallinen. Vuosi oli 2002.