Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Etunimen vaihtaminen useamman kerran

Vierailija
15.05.2018 |

Mielestäni hauska perinne. Suvussani on useita naisia jotka vaihtavat etunimiään, sekä toisia ja kolmansia nimiä että kutsumanimiä aina kun uusi vaihe elämässä alkaa, noin 10-15 vuoden välein.

Itse vaihdoin nimeni kun olin 17, nyt ajattelin taas vaihtaa etunimeni koska perinne. Sukunimeni on minä, sillä kaikki tutkimukseni on, sillä teen varaukset, sillä minua kutsutaan töissä. Onhan esim j.k. paasikivi, jota kutsutaan vain sukunimellä.

Sukunimi on tärkeämpi. Liittyy perhesiteisiin ja periytyy suvulta. Etunimi on yhdentekevä, siksi tykkään vaihdella :)

Teillä vastaavia perinteitä? Monissa uskonnoissa etunimi vaihtuu ja ihminen voi saada uuden nimen suojeluspyhältä. Naisilla eritoten nimet vaihtuvat mieshenkilön mukaan jopa monia kertoja.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
15.05.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

PRÖÖT! -sanoi perse.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla