Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

(Hyvä)karppaajia paikalla?

25.11.2007 |

Millaiset ovat hiilarirajanne per vuorokausi? Mitä hiilarituotteita olette jättäneet kokonaan pois?



Olen kärsinyt painojumituksesta nyt vuoden ja pikkuhiljaa v-käyrä alkaa nousta täyteen mittaansa.

Tiedän, että karppaus sopii minulle ja saan sillä tuloksia, mutta oman laiskuuteni vuoksi siitä luovuin (oli ärsyttävää tehdä itselle aina eri lisuke).



Nyt olen haksahtanut esim. aamupuuroon. Syön aamuisin neljänviljan puuroa kera vähäkalorisen Valion marjakeiton.

Sotkeeko se hiilarikuvioita liikaa?

Leipä on jotenkin tuon puuron myötä jäänyt pois. En tiedä miksi. Ehkä olen syönytkin leipää aina vain aamuisin ja nyt kun olen vaihtanut sen puuroon, niin päivässä ei ole leivälle sopivaa " aukkoa" .

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
26.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei mun mielestäni pelkän aamupuuron pitäisi vielä hidastaa laihdutusta. Puurossahan tietääkseni hiilarit ovat hitaammin imeytyvässä muodossa kuin leivässä, eli se on sikäli parempi vaihtoehto. Ettei sulle sitten tulisi päivän aikana muuten liikaa hiilarisaldoa? Jos syöt aterialla täysjyväriisiä, perunaa tms. niin koeta vaikka puolittaa annos joksikin aikaa ja katso, auttaako se. Ja ehkä kannattaisi tosiaan hankkia jotain täysjyväpuurohiutaleita tms. eikä ihan mitä vain nallepuuroa kaupan hyllyltä.

Lisäksi varmaan kannattaa tutkia, tuleeko syötyä liikaa rasvoja, hyväkarppaajanhan kannattaa olla rasvan kanssa tarkempi kuin alakarpin.



Itse varmaan yrittäisin puuttua jumiin syömällä vähän aikaa enemmän alakarpisti. Laihdutinkin alakarpilla pois ensimmäiset kymmenen kiloa, (mulla on paljon laihdutettavaa) kyllästyin siihen samoista syistä kuin sinäkin ja siirryin syömään hyväkarpisti, jolloin painonpudotus hidastui huomattavasti, mutta on kuitenkin ollut varmassa laskussa. Minäkin syön aamulla ruisleipää tai puuroa, pari hedelmää päivässä ja lisäksi hiukan perunaa, riisiä tmv. päivällisellä. Mulle kompastuskivi ovat juustot ja pähkinät, joista tykkään. Niiden kanssa saa olla aina tarkkana tai alkaa jumittaa.

Vierailija
2/3 |
26.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Inhoan nimittäin laskemista. Oli kyse hiilareista, kaloreista tai pointseista.



Tähän mennessä olen tosiaan syönyt aterialla lisukkeena riisiä, pastaa tai perunaa, ajattelinkin nyt korvata ne kasviksilla - ihan kokonaan ainakin näin aluksi.



Mutta kiva kuulla, että homma toimii ilman tiukkapipoista laskemistakin! =)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
25.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

käsittelemättömät puurohiutaleet tms olis hyväkarpeille ok. Mitähän ne oli *raapii päätä* No, tästä ei tainnu olla apua...

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän kahdeksan seitsemän