Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Eikö Raumal ollut parikytä vuotta sitten kouluamuskelua myös?

Vierailija
11.11.2007 |

Siis niin että joku sai surmansakin? Ihmettelen kuin se on päässyt unohtumaan kaikilta, poliisiltakin :(

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

On tämä mainittu nyt noissa Jokela-uutisointien yhteydessä.

Vierailija
2/5 |
11.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ahdisti silloin mua ihan tosissaan koko tapaus, mutta silloin ei harrastettu mitään kriisiterapioita tai muutakaan sielunhoitoa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ampuja ampui ensin yhden pojan joka oli häntä kiusannut. Sen jälkeen hän yritti ampua toisen kiusaajansa mutta tämä ehti väistää ja luoti osui syyttömään poikaan ja tappoi hänet.

Vierailija
4/5 |
11.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Muistatteko muut raumalaiset, että miten asiaa käsiteltiin silloin koulussa. Itse olin jo lukiossa ja toisessa koulussa joten asia ei niin paljoa " koskettanut" minua. Sillon ei kyllä ollut mitään piiritystilannetta tai että oppilaat olisivat joutuneet olemaan luokissa tuntikaupalla...Aika kamalaa se sillonkin oli. Tuttavani on siitä koulusta ja näki paljon painajaisia ja joutui käymään terapiassa asian takia. Ampuaj oi koulukiusattu ja ampui kolmea joista kaksi kuoli. En tiedä mitä ampujalle kuuluu nykyään, en muista edes pojan nimeä enää mutta nyt mietin, että mietin elämä on hällä sujunut tollaisen teon jälkeen. Ehkä nyt kannattaisi ihan topsissaan alkaa kodeissakin puhua koulukiusaamisesta ja siitä mitä siitä voi seurata - myös kiusaajalle.



Vierailija
5/5 |
11.11.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

80-luvulla ei juuri terapioita harrastettu. Oma äitinikin joutui samoihin aikoihin rikoksen uhriksi ja säilyi juuri ja juuri hengissä. Vaikka lähes päivittäin kävi poliiseja kotonakin niin kukaan ei koskaan kysynyt minulta kuinka voin. Kyllä 8v sai ihan yksinään käsitellä omaa voimattomuuttaan ja syyllisyyden tunteitaan ettei voinut pelastaa äitiään.