Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

KHO tulkitsi lääkäriyhtiön kikkailun veronkierroksi. Nyt odotamme, että verottaja selvittää töissä olevien "sopeutumiseläkeläisten" työnteon, palkkauksen ja veronkierrot. Samat säännöt myös eduskunnasta pudonneille!

Vierailija
29.03.2018 |

Tuossa Ylen juttu ja linkki siihen: https://yle.fi/uutiset/3-10136878?origin=rss

"Ennen vuoden 2011 vaaleja valitulle kansanedustajalle, joka ei ole toiminut ministerinä tai eduskunnan puhemiehenä, maksetaan eläkettä enintään 3 844 euroa tai 4 132 euroa kuukaudessa. Ministerinä tai puhemiehenä toimineiden kansanedustajien sopeutumiseläke on hieman suurempi.

Tällä hetkellä järjestelmän piirissä on hieman yli 30 kansanedustajaa, joista osa on jäänyt pois eduskunnasta jo 1990-luvulla.

Joukosta kovimmille ansiotuloille viime vuonna ylsi vasemmistoliiton entinen alue- ja kuntaministeri Martti Korhonen, jonka verotettavat tulot olivat 101 615 euroa. Korhonen jäi pois eduskunnasta vuonna 2015. Hän toimii tällä hetkellä Eläkeläiset ry:n puheenjohtajana.

Toiseksi suurimmat ansiotulot olivat entisellä lapsiasia-valtuutetulla Maria Kaisa Aulalla (kesk), joka ansaitsi 93 361 euroa. Eduskunnasta vuonna 2003 pois jäänyt Aula on välillä ollut nostamatta sopeutumiseläkettä, mutta hänen nimensä oli jälleen listalla viime vuonna.

Ex-valtiovarainministeri Arja Alho (sd), joka lopetti kansanedustajana vuonna 2007, ansaitsi viime vuonna 78 971 euroa. Viime ajat start up -yrityksiin ja omaan konsulttiyhtiöön keskittynyt kokoomuksen entinen kansanedustaja ja kaksinkertainen ministeri Suvi Lindén tienasi ansiotuloja 69 824 euroa ja pääomatuloja 9 109 euroa.

Lindén kertoi heinäkuussa Iltalehdelle, että hän ei saa start up -yrityksistä ansiotuloja. Hän puolusti omaa sopeutumiseläkettään.

Suurimmat pääomatulot olivat entisellä sisäministeri Anne Holmlundilla (kok), joka jätti kansanedustajan hommat vuoden 2015 vaaleissa. Holmlundin pääomatulot olivat 52 304 euroa ja ansiotulot 62 861 euroa. Holmlund ei viime kesänä halunnut kommentoida Iltalehdelle tulojaan ja sopeutumiseläkettään.

- En näe mitään syytä kommentoida siihen asiaan, se on nykyinen lainsäädäntö ja nykyiset lainsäätäjät päättävät, mitä sille tapahtuu. Elän sen mukaan, mitä Suomen lainsäädäntö sanoo, Holmlund tyytyi toteamaan

Keskustan kansanedustajana vuodet 1999-2015 toiminut Katri Komi tienasi 76 607 euroa ansiotuloja ja 31 306 euroa pääomatuloja.

Hyvin ansaitsi myös entinen mestarihiihtäjä Marjo Matikainen-Kallström (kok), 71 093 euroa.

Aviomiehensä, ex-pääministeri Paavo Lipposen (sd) konsulttiyhtiön toimitusjohtajana toiminut ex-kansanedustaja Päivi Lipponen (sd) tienasi viime vuonna ansiotuloja 48 789 euroa ja pääomatuloja 6 933 euroa. Lipposen sopeutumiseläkkeestä nousi elokuussa kohu, kun selvisi, että hän tienaa konsulttiyhtiön toimitusjohtajana 1 800 euroa kuukaudessa - mikä on täsmälleen sen verran mitä hän saa enintään ansaita menettämättä sopeutumiseläkkeestään euroakaan."

Tuossa linkki tähän loppuun: www.iltalehti.fi/politiikka/201711012200502630_pi.shtml

Jäämme odottamaan verottajan toimia asiassa, nyt on KHO:n ennakkopäätös olemassa, sopeutumiseläkeläiset tuomiolle! Yksikin nimeltä mainitsematon toimii lääkärinä ja nostaa palkkansa osinkoina, nostaen samaan aikaan sopeutumiseläkettä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
29.03.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Verottajan on puututtava tähän veronkiertoon ja palkan muuttaminen kokonaan osingoiksi, samalla kun ollaan omassa firmassa töissä.

Tuossa ylhäällä oleva nimilista verottajan syyniin, heti, me kansalaiset vaadimme tätä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kaksi neljä