2,5- ja 4,5-vuotiaat 24/7 ylhäällä
Miten te muut saatte päivärytmin arkeen?
Olen yksin lasten kanssa. Kaikki päivät kotona. En käytännössä ehdi tehdä mitään, kun päikkäritkin osuvat eri aikaan. Miten te muut saatte lapset rauhoittumaan päikkäreille? Ja miten paljon teillä tuon ikäiset nukkuvat? Mihin aikaan?? Nuorempi varsinkin on usein väsynyt (kiukuttelee) mut ei rauhoitu nukkumaan. Illalla nukahtelee ja sitten yöllä virkeä. Olen miettinyt, onko jokin sairaus, huoh. Kaikki vinkit tarpeen. kiitos.
Kommentit (9)
No mä olin aikanaan 4 vuotta kotona lasten kanssa joilla ikäeroa vähän yli vuosi. Yritin saada lapset mahdollisimman pian ajettua samaan rytmiin. Lopulta meidän päivät meni suunnilleen näin: klo 7 ylös, kasilta aamupala, ysiltä ulos tai kerhoon, 11 lounas, 12 päiväunille, 14 ylös ja välipalaa, 15 ulos, 16 sisään ja päivällinen, pikku kakkonen,pesut, iltahommat ja klo 20 yöunille. Palasin töihin lasten ollessa 3 ja 4v. Painotan runsasta aktiviteettia ja ulkoilua säännöllisiin aikoihin niin uni yleensä maittaa.
Kiitos. Tuota ulkoilua olen yrittänyt, mutta näillä pakkasilla väsyneen nuoremman lapsen pukeminen toppavaatteisiin... isompi keksii sillä välillä kaikkea. Ja sitten pitäisi hänetkin pukea ja pienempi siinä vaiheessa jo kaikesta vääntyilystä ja pukemisesta kuumissaan. Pitää yrittää lisää. Välillä epäilytttä tuleeko tästä mitään.
Toiselle vastanneelle: isä ei ole kuvioissa mukana.
-ap edelleen
Vierailija kirjoitti:
No mä olin aikanaan 4 vuotta kotona lasten kanssa joilla ikäeroa vähän yli vuosi. Yritin saada lapset mahdollisimman pian ajettua samaan rytmiin. Lopulta meidän päivät meni suunnilleen näin: klo 7 ylös, kasilta aamupala, ysiltä ulos tai kerhoon, 11 lounas, 12 päiväunille, 14 ylös ja välipalaa, 15 ulos, 16 sisään ja päivällinen, pikku kakkonen,pesut, iltahommat ja klo 20 yöunille. Palasin töihin lasten ollessa 3 ja 4v. Painotan runsasta aktiviteettia ja ulkoilua säännöllisiin aikoihin niin uni yleensä maittaa.
Ei ehkä varsinaisesti liity aiheeseen, mutta jos tuollaista rytmiä pystyy noudattamaan, siitä on hyötyä jos lapset aloittavat joskus päiväkodissa, on sitten ainakin rytmi jo tuttu. Ja tuosta ulkoilusta samaa mieltä, kyllä sen päiväkodissakin huomaa, että jos ei olla oltu pihalla/muuten rauhallisempi päivä, on päiväuniaika paljon levottomampi.
Meillä myös päikkäriaika asettuu tuohon 12-14. Lasten ikäero ja iät suunnilleen samat. Vanhempi on tällä hetkellä innostunut auttamaan ja muutenkin yrittää "itte", niin se auttaa minua tuossa uloslähtemisessä. Toki paljon joutuu siinä auttamaan. Ja välillä on päiviä, jolloin mikään ei suju.
Älä loukkaannu tästä, mutta jos käytät paljon eineksiä tai jotain valmisvälipaloja, niin niissä on aikalailla sokeria ja lisäainetta joskus. Jos saa vähän sokereita pois, niin meno voi jo sillä rauhoittua.
Olisiko sinun mahdollista saada lapset vaikka muutamana päivänä pariksi tunniksi kerhoon, tms? Saisit omaa aikaa ja vähän levätä. Lapsetkin voisivat väsyä siellä tehokkaammin ja nukkuisivat sitten kotona.
Aktiviteettia ja rytmiä. Käyttekö perhekerhoissa? Siinä ainakin tulee lähdettyä säännöllisesti samaan aikaan jonnekin. Ja puetko tosiaan neljä vuotiaan? Nyt alatte harjoittelemaan itse pukemista. Samalla kun isompi pukee itse, puet nuoremman. Mullakin kolmevuotias oli sellainen, että ei millään olisi ikinä mitään halunnut pukea itse. Kun kuopus syntyi, oli isompi lähes kolme ja silloin alkoi pukea itse, tietysti autoin sen mitä ei saanut ja monesti lapsella meni hermo. Ja joskus äidilläkin kuikutteluun😅 nyt kuitenkin pukee itse kun asettelen vaatteet lattaille valmiiksi, autan yleensä hanskat kunnolla ja haalarin vetoketjun kunnolla ja lahkeet kenkien päälle plus lenksut.
Minäkin olen ollut kummankin kanssa alusta asti yksin. Käymme perhekerhoissa neljänä päivänä viikossa. Saa aikuista seuraa, lapsille leikkikavereita, tekemistä ja itse olen saanut paljon ystäviä. Kyllä siinä tulee levottomaksi jos mihinkään ei lähde, tuijottelee samoja seiniä ilman aikuista seuraa päivästä toiseen. Ja lapset tosiaan eivät rauhoitu kun eivät ole saaneet tarpeeksi aktiviteettia.
7 jatkaa...
Mulla lopetti esikoinen päiväunet 1,5 vuotiaana. Sen jälkeen nukahti joskus rattaisiin ja joskus nukahti kun raskausaikana halusin itse nukkua päikkärit, niin makoili vieressä. Päiväkodissa käy nykyään, eikä sielläkään nuku, lepäilee pakollisen ajan ja sitten nousee ylös. Eli mun mielestä noin isoa kuin neljävuotias on turha pakottaa päikkäreille, jos ei kertakaikkiaan väsytä. Eihän sitä itsekään pysty väkisin nukkumaan jos on ihan pirteä. Ja jotenkin estät sen iltanukahtelun. Mihin se lapsi sitten oikein nukahtelee? Jos sohvalle teeveen tai tabletin ääreen niin ei varmaankaan mitään sairautta ole. Mutta kannattaisi miettiä aktiivisempaa tekemistä kuin passiivinen möllöttäminen niin ei nukahtele. Ja aikaisemmin nukkumaan jos kerran väsynyt on. Jos aktiivisen tekemisen yhteydessä nukahtelee niin sitten olisin huolissaan...
Miten vanhempi lapsi nukahtaa päiväunille? Sen ikäinen nyt ei välttämättä enää päiväunia tarvi. Meillä 5v puuhailee omiaan kun laitan 1-vuotiaan nukkumaan.
Eikö mies voisi ottaa hoitoon?