perheen nettotulot 3000€/kk KÖYHIÄ?
Kulut:
- Asuntolaina 1200¿/kk
- päivähoitomaksut 380¿/kk
- autolaina 320¿/kk
- bensat 2:n autoon yht. n. 400¿/kk
- Muut asumiskulut n. 250¿/kk
- Lehdet ja tv-lupa n.80¿/kk
- Ruoka ja muut menot loput
säästöön ei jää, ulkomailla ei käydä, kalliita vaatteita ei voi ostaa
Kommentit (59)
Pärjätään vallan mainiosti. Autolainaa ja päivähoitomaksuja ei ole. Asuntolainaa maksetaan hieman vähemmän, mutta yli 1000¿/kk kuitenkin, asumiskulut samaa luokkaa.
En varsinaisesti pitäisi teitä köyhinä. Onko 2 autoa tarpeen? Voisiko siinä kohti säästää?
Meillä samat tulot asumiskulut lähes samat, ei autolainaa, ei päivähoitomaksuja. Tullaan ihan hyvin toimeen, ei mielestäni olla köyhiä, ei kyllä hyvätuloisiakaan.
an mahdollisimman paljon, siksi iso erä. t ap
Mutta en silti pidä meitä yhtään köyhinä! Minusta köyhä ei ole sellainen, jolla on oma talo (saa asuntolainaa) ja kaksikin autoa. Enkä edes oleta että aina jäisi jotain säästöön.
Ehkä saamme tulevaisuudessa vähän paremmat työt josta tulisi lisää rahaa. Mutta pärjäämme näinkin.
Meillä myös oma asunto ja kaksi autoa, mutta lainaan menee kuussa lähes puolet vähemmän kuin teillä ja hyvin pärjätään.
Ei tuo ole köyhyyttä, tuo on vain teidän valintanne, ja ehkä myös huonoa taloussuunnittelua.
Me maksetaan vastaavilla tuloilla puolet vähemmän asuntolainaa ja rahaa jää ihan hyvin elämiseen. Te varmaan asutte pääkaupunkiseudulla?
Ruokaostoksista on muuten aika helppo pihistää, jos viitsii miettiä etukäteen ruokalistat, ettei osta turhaa, ja keskittää sitten ostokset edulliseen kauppaan.
120 neliöö neljälle? Jaa ei kohtuutonta. Oma on syysi, että on tiukkaa. Jos haluatte maksaa tähtitieteellisiä lainoja isolla kuukausierällä, miksi valitat? Se on oma valinta!
Jos oikeasti tekee tiukkaa, eikö kannattaisi neuvotella pankin kanssa kk-erää vähän pienemmäksi?
Asuntolaina ja autolaina. meette pankkiin ja sanotte että haluatte irti autolainasta että se pitää yhdistää asuntolainaan. tuutte " säästämään" noin 100 euroo kuussa.. Aika paljon menee bensoihin, ootte aika kaukana kotoota töissä, onko kimppakyytimahdollisuuksia??
tuloy 3500
lainaan 650
asumiskulut 300
ruoka kk 400
bensa 200
hoitomaksut 400
muut 150 ( vakuutukset , puhelimet )
jne,,
ei mitkään isot tulot mutta eletään ihan hyvin ja matkaillaan aika paljon 2-5 kertaa vuodessa
autolainaa ei ole
Nauttikaa kodista, toisistanne ja pienistä, arkisista asioista. Köyhyys asuu usein korvien välissä. Luulen sitä paitsi, että tilanteenne on lapsiperheelle aika normaali.
Minä kun luulin, että lähes kaikki jo rakentavat niitä 200 neliön taloja. Ja miten lainanlyhennys tänä päivänä voi edes olla alle 1000 ¿? No meillä on vain 750 ¿, mutta me asummekin vanhassa talorämässä ja täältä olemme pian lähdössä.
aika köyhiä.
siis kyllähän tuolla tulee toimeen mut kuitenkin. enkä itse ole rikas. meidän tulot on vähän reilu 4000 euroa kuukaudessa ja meidän menot on HUOMATTAVASTI pienemmät (ei ole velkaa, säästöjä kyllä) ja siltikin ollaan mielestäni köyhiä. siis meillä ei ole autoja, asunto vain 800 kuussa (kaikkinensa), ei tv-lupia, ei lehtiä, ei mitään.... silti edetään aika lailla kädestä suuhun. no, kyllä me ulkona syödään ja kotonakin kait aika kalliisti mutta silti. en juuri koskaan esimerkiksi osta mitään.
meillä on kyllä vain yksi tienaava ihminen perheessä, mulla kun ei säännöllisiä tuloja ole tällä hetkellä ollenkaan.... jos olisin minäkin palkallinen ihminen niin kait tultaisiin ihan ok toimeen.
Nyt huomattavasti vähemmän ja silti pärjätään... Asunto on ja asuntolainaa, tosin ei makseta sitä noin paljoa. Kuussa menee kaikkiin lalinanlyhennyksiin 1000¿, sisältää opintolainaa myös. Muut asumiskulut saman verran kuin teillä. 1 auto, sillä pärjätään, kuljetaan työmatkat yhdessä. Helpottais elämää jos olis 2 autoa, mutta kun ei ole varaa niin ei ole varaa.
Meillä jää säästöön joka kuu jonkin verran, siis sitten kun palaan töihin. Nyt hoitovapaalla elellään säästöjen varassa.
Missä helvetin kartanossa te asutte?
Me maksetaan ok-talo lainaa 450 kuussa.
Eli ei ole osattu mitoittaa velkaa sopivaksi tuloihin nähden.
Ihan turha uikuttaa. Ja miksi toisenkin auton pitää olla niin kallis, että kk-erä on yli 300 euroa?? Se on se näyttämisen tarve, vaikka ei olisi varaa.
Silleen pitää talous suunnitella, että se kestää toisen puolison sairastumisen/työttömyyden/kotivanhemmuuden.
Vierailija:
aika köyhiä.
siis kyllähän tuolla tulee toimeen mut kuitenkin. enkä itse ole rikas. meidän tulot on vähän reilu 4000 euroa kuukaudessa ja meidän menot on HUOMATTAVASTI pienemmät (ei ole velkaa, säästöjä kyllä) ja siltikin ollaan mielestäni köyhiä. siis meillä ei ole autoja, asunto vain 800 kuussa (kaikkinensa), ei tv-lupia, ei lehtiä, ei mitään.... silti edetään aika lailla kädestä suuhun. no, kyllä me ulkona syödään ja kotonakin kait aika kalliisti mutta silti. en juuri koskaan esimerkiksi osta mitään.
meillä on kyllä vain yksi tienaava ihminen perheessä, mulla kun ei säännöllisiä tuloja ole tällä hetkellä ollenkaan.... jos olisin minäkin palkallinen ihminen niin kait tultaisiin ihan ok toimeen.
Taas oikein malliesimerkki perheestä, joka haluaa elää yli varojeen ja näyttää maailmalle, että kyllä meillä on varaa.
Liikaa lainaa, liikaa kuluja, tarpeeksi rahaa.