Mihin jatko-opintoihin menee nuori, joka ei ole akateemisesti suuntautunut, mutta ei myöskään käytännön osaaja?
Lukioon ei riitä numerot, ei ole lukijatyyppiäkään, ja eikö ammattikoulu vaadi edes jonkinlaisia kädentaitoja/tekemiseen suuntautumista? Esim. putkimiehet, mekaanikot yms. mitä siellä onkaan.
=O
Kommentit (15)
Koulun opinto- ohjaaja auttaa, mutta miettikää yhdessä mikä lasta kiinnostaa ja tutkailkaa koulutusvaihtoehtoja, siitä lähdetään. Ja kyllä siellä ammattikoulussa opetellaan ihan alkeista lähtien.
Ammattiopintojen puolelta voisi hyvinkin löytyä jokin mieluisa ala. Ainakin suuremmissa kaupungeissa vaihtoehtoja on paljon.
Merkonomia ehdottaisin minäkin. Itse valitsin merkkariopinnot ihan samoista lähtökohdista kuin aloituksessa.
Töitä on riittänyt ja palkka on nyt 3000 €/kk. Minusta se on ihan hyvin siihen nähden, että lintsailin 3 vuotta kauppiksessa.
Jos nyt ensin otettaisiin selvää siitä, että mitä nuorta itseään kiinnostaa. Miten hän näkee oman tulevaisuutensa. Milliaisia haaveita ja unelmia hänellä on. - Opinto-ohjaaja voi toki auttaa, mutta ei hänen, eikä vanhempien pitäisi tehdä päätöstä nuoren puolesta. Toki kannattaa muistaa, että nuorella on myös oikeus erehtyä ja valita "väärin." Tärkeintä minusta on, että nuori pysyy liikkeessä. - Toisin sanoen ollaan kiinnostuneita siitä mitä nuori tekee, eikä sallita nuoren eritäytyä ja lukittautua itseensä ja/ tai omaan koloonsa ja ajatella, että inspiraatio iskee sitten jostain kuin salama kirkkaalta taivaalta ja sitä ennen ei pitäisi tehdä mitään.
Ministeriainesta, politiikkaa opiskeleen mars!
Tietääkseni laborantin koulutus riittää?:D
kannattaa pitää välivuosi jos eiole kyennyt vielä saamaan ajatuksiaan kasaan että mikä kiinnostaa?
Liiketalouden perustutkinto (ent. merkonomi) tai ICT-asentaja. Eivät mitenkään vaativia ällin tai kädentaitojen suhteen. Ja jälkimmäisellä työllistyykin. :)
Hoitoalalla tarvittaneen ainakin jonkinlaisia kädentaitoja? Voiko vanhustenhoidossa pärjätä ilman? Perustoimistohommat tai sitten pitää miettiä tarkkaan, mistä on kiinnostunut ja mitä osaa. Voi löytyä joku yllättävä alue. Mikä on hänen paras alueensa? En tarkoita, että missä olisi huippuhyvä, vaan jos lähdetään vaikka niin päin, että missä on vähiten huono? Myyjä kauppaan tai varastohommat?
m85 kirjoitti:
Ministeriainesta, politiikkaa opiskeleen mars!
Tietääkseni laborantin koulutus riittää?:Dkannattaa pitää välivuosi jos eiole kyennyt vielä saamaan ajatuksiaan kasaan että mikä kiinnostaa?
Politiikka on ihan hyvä harrastus, eikä laborantti ole yhtään huonompi vaihtoehto, jos on kiinnostunut -yksinkertaistaen- labrassa työskentelystä. Sen sijaan viettää välivuosi 15-16 kesäisenä vailla lainkaan tarkempia suunnitelmia ja ajatusta siitä mitä tekisi tai pyrkisi ei minusta ole kovinkaan hyvä ajatus. Nuori saa ja voi erehtyä, mutta on hieman ikävää, jos luodaan mielikuva, että ongelmat ratkeaa vain odotelemalla tai ilman, että täytyisi nähdä toisinaan hieman joskus vähän enemmän vaivaa ja työtä.
Jos numerot on nyt sillä rajalla, että lukioon ei pääse, niin välivuosi on ehdottomasti huonin ratkaisu. Meinaan vaan välivuoden jälkeen jää saamatta ne ”tänä vuonna peruskoulusta valmistuineiden lähtöpisteet” ja niitä ilman ei sit enää riitä pisteet useimmille amislinjoillekaan.
Suosittelen kymppiluokkaa. Kymppiluokka on peruskoulua, joten noi lähtöpisteet saa senkin jälkeen ja hyvässä lykyssä numerot paraneekin.
Perhepäivähoitaja?
Lastenhoitaja?
Eihän amis ole mitenkään automaattisesti kädentaitoa vaativaa. Mainittakoon nyt esimerkkeinä vaikkapa merkonomi, datanomi, kuva-artesaani, media-assistentti ja matkailuvirkailija. Tutkinnon jälkeen voi myös halutessaan jatkaa opiskelua AMK:ssa.
Miten olisi merkonomi?