Miehet, millaista seksuaalista häirintää olette kokeneet?
Monesti mielletään seksuaalinen häirintä niin, että aina nainen on häirinnän kohteena. Mutta lähes koskaan ei puhuta siitä, että miehetkin kokevat tätä. Sitä pidetään kai hyväksyttävänä, miksi? Ja kuinka moni mies kokee seksuaalisen häirinnän epämiellyttävänä?
Kommentit (63)
Oliko vihjailija kaunis nuori nainen? Jos olisi ollut, olisiko vihjailu häirinnyt?
Oon kyllä aina ollut otettu saamastani huomiosta. Tosin tällaisia kertoja ei ole kuin yhden käden sormilla laskettava määrä elämäni ajalta. Itsetuntoni olisi varmasti parempi, jos useammin saisin tällaista huomiota.
Hävyttömiä / halventavia puheita ja kyselyjä, puristelua, väkisin suutelua, yksi veti polvelleen istumaan väkisin.
Käytöstavattomat täti-ikäiset tekijöinä.
Monta kertaa oon kuullu olevani komee, ilmeisesti sitten kun melkein joka baarikerta joku tulee iskemään tai menee ihan röyhkeyksiin. Persettä puristellaan, tullaan väkisin syliin istumaan ja levitellään haaroja siinä sylissä. Jotkut ihan roikkuu kiinni koko illan ja tanssilattialla just nää vanhemmat tädit tulee iholle ja viekoittelevasti kiinni tanssiin. On se huomio ihan imartelevaa mut en mä silti halua et tolleen mulle tullaan tekemään. Mulla on paras tyttöystävä ja tuntuu loukkaavalta häntä kohtaan kaikki tollanen, vaikken itte mitään teekkään.
Mites noissa työhaastatteluissa? Onko teille vihjailtu, että paikka on auki ainoastaan makuhuoneen kautta?
Vierailija kirjoitti:
Mites noissa työhaastatteluissa? Onko teille vihjailtu, että paikka on auki ainoastaan makuhuoneen kautta?
Mitämitä? Tarjolla siis sekä töitä, että piparia? Nice!
Selkää, olkapäitä ja sukupuolielimiä on tultu hipelöimään kutsumatta. Joskus ihan sukulaisnainen asialla. Ronskia, esineellistävää puhetta. Ei ehkä erityisen huomaavaista mutta en voi väittää kovasti ahdistuneeni. Enemmän haittaa on ei-seksuaalisesta vihamielisestä käytöksestä.
Haittaisiko noista mikään jos tekijä olisi isotissinen nuori hoikka blondi vai johtuuko ahdistus tekijän rumuudesta ja iästä?
Ei kyllä millään tavalla ole ahdisteltu, valitettavasti. M50
En ole kokenut seksuaalista häirintää, mutta yksi kommentti tulee mieleen, jonka joku olisi ehkä voinut sellaisena kokea. Olin sairaalassa vierailulla, kun yksi n. 30-kymppinen naishoitaja tokaisi: "Entäpä sinä, annetaanko peräruiske?" Otin kommentin täysin huumorilla.
"Oletko homo kun olet noin kylmä?". Keski-ikäinen nainen yritti minua yhden baarin ulkopuolella, tietysti selvästi jurrissa muttei umpikännissä.
Ei, en ole homo. Olin 20 vuotta tätä naista nuorempi ja aviovaimoni oli tuolloin sairaalassa vastasyntyneen esikoisemme kanssa.
Kuten huomaatte, ahdistelu on sitä että liian ruma ja/tai vanha lähestyy. Jos et ole max 23 v ja hyvännäköinen, olet potentiaalinen ahdistelija sukupuolesta riippumatta.
Vierailija kirjoitti:
Kuten huomaatte, ahdistelu on sitä että liian ruma ja/tai vanha lähestyy. Jos et ole max 23 v ja hyvännäköinen, olet potentiaalinen ahdistelija sukupuolesta riippumatta.
Ei vaan ahdistelu on sitä kun solvaa alatyylillä tai kähmii vaikkei ole lupaa siihen.
No en varsinaisesti seksuaalista ahdistelua, mutta muunlaista ahdistelua kyllä. Lähisuhtessa jopa väkivaltaa.
Kun olin 25-vuotias nuorimies, noin nelikymppinen esimieheni (nainen) suuteli minua suulle, kun istuttiin vierekkäin baaritiskillä jossain firman juhlissa. Ensin oli kosketellut jonkin verran reittäni.
Kun olin 30, samanikäinen naiskollega tuli työhuoneeseeni, ja asettui lähes makuuasentoon tuolille. Katsoi rivon näköisesti, ja rupesi imemään etusormeaan.
Terkkuja vaan Ullalle ja Tiinalle.
Vastaan mieheni puolesta, hän työskentelee ensihoitajana. Lähes jokaisessa viikonlopun työvuorossa humalaiset täti-ikäiset naiset puristelevat, silittelevät ja suoraan ehdottelevat hävyttömiä viinin rohkaisemina. Kun ei sitten toinen tietenkään "lämpiä" niin alkaa homottelu, neidittely ja sylkeminen. Aika kiva kansanosa.
Vierailija kirjoitti:
Täti-ikäinen: yli 30 v
Ei vaan yli 50v.
Olen kyllä kuullut miehen kertomana, että kun oli nuori joutui kaverinsa humalaisen äidin hyväksikäyttämäksi.
Ja tapaus oli selvästi vaikuttanut huonosti tähän mieheen.
Kaksimielisiä vihjailuita olen kuullut ja ihan kosketteluakin.