Mitä mieltä olette lääkäreistä ja hoitajista? Siis tämän ammattikunnan ihmiset.
Ovatko he täysin oma porukkansa? Ovatko lääkärit ja hoitajat vain keskenään? Onko paljon työpaikkaromansseja? Onko muilla ihmisillä koskaan oikeaa mahdollisuutta päästä heidän maailmaansa?
Kommentit (11)
Ihan varmasti romansseja siinä missä muissakin työpaikoissa. Sairaalat on isoja paikkoja ja työskentelee paljon ihmisiä, joten romanssejakin on enemmän kuin 10 hengen nyrkkipajassa. Vaativan työn jälkeen harva jaksaa enää bilettää, mutta voi meihin tutustua muutenkin kuin vain olemalla samalla alalla.
T:sh
Onhan siellä ties mitä kuhinaa. Varmaan potilaatkin yrittää toisinaan iskeä?
Ihan normaaleja ihmisiä. Työpaikkaromansseja on kuten varmasti muissakin ammattiryhmissä, jotka tekevät tiivistä yhteistyötä vuorotyössä.
Riippuu ihan ihmisen luonteesta onko työpaikkaromansseja vai ei. Toisille ehdoton ei ja toiset antaa palaa jokaisen työkaverin kanssa.
Vierailija kirjoitti:
Kirurgit on kukkoja tunkiolla.
Nuoressa polvessa on kyllä kanaenemmistö.
Ihan tavallisia ihmisiä. Lääkärit on enemmän naimisissa toistensa kanssa kuin hoitajien kanssa. Lääkäreille riittää kyllä vientiä. Jos on keskiverto tai komeahko lääkäri, niin aina löytyy seuraa työpaikalta tai sen ulkopuolelta. Osa on hirveitä pukkeja. Toki näitä löytyy kaikissa ammattikunnissa. Lääkärit on myös kovia ryyppäämään, jos vertaa muihin akateemisiin.
Ja edellisellä kokemusta sairaalamaailmasta 25 vuoden ajalta, joten kaikkea on tullut koettua itsekin. Ja sen voin sanoa, että kirurgeissa löytyy eniten näitä naistenmiehiä
Sairaalat kuhisee työpaikkaromansseja.