90%:lla aikuisista on laaja infektio suussa, joka on usein oireeton, kyseessä ei ole karies
http://www.is.fi/terveys/art-2000005053549.html
" Karieksen lisäksi suuta uhkaa kuitenkin myös vähemmän tunnettu riski: suun ja hampaiden krooniset tulehduspesäkkeet. Reiät alkavat helposti vihloa, joten ne tulevat hoidetuiksi, mutta tulehdukset piileskelevät usein oireettomina."
" Terveys 2000 -tutkimuksessa kävi ilmi, että kun satunnaisesti väestöstä tutkimukseen mukaan valituille aikuisille tehtiin suun tutkimus, yli 60 prosentilla todettiin parodontiitiksi tulkittava hampaiden kiinnityssairaus ja liki 30 prosentilla näkyi jonkinasteisia tulehdusmuutoksia hampaiden juurten kärkialueilla.
Joskus voi käydä niin, että koko suu on yksi iso tulehduspesäke."
Siis 90%:lla aikuisilla oli tutkimuksen perusteella laaja infektio suussa! Ajatelkaa suolistoa, ja sen jalkapallokentän kokoinen limakalvo.
Kommentit (3)
Jaaha, menikö rosentit sekaisin aloittajalla? Tuo 60% ja 30% eivät ole välttämättä toisensa poissulkevia, eli 60% voi olla konservatiivinen luku, ei 90%.
No tuskin mulla ainakaan, käyn puolivuosittain hammaslääkärissä. Ja pistelee kyllä ikenetkin, joten kai olisi huomatu, jos jotain olisi.
aww... hammaslääkäri ei ole huomauttanut mulle mitään tästä ongelmasta, on tyytyväinen kun ei reikiä ole, ja tuskin kuulun tuohon onnekkaaseen 10%:iin.
Alaetuhampaani ovat lisäksi vähän vinoja.. ja nyt kun ajattelen asiaa, niin tuo infektio josta tuossa artikkelissa puhutaan on siis syynä tuohonkin ongelmaan!? Hammaslääkärit siis katsovat näitä tapauksia läpi sormien, joko tietämättömyyttään tai sitten resurssit eivät riitä puuttumaan näihin lieviin tapauksiin.
Luotto meni joka tapauksessa hammaslääkäreihin tämän artikkelin luettuani.. ihan sillä sekunnilla. Luulin että mulla oli hyvä suun terveys, kun hampaissa ei ole reikiä ja vain vähän hammaskiveä, mutta kaikkea muuta näköjään.